×

To, którym z kolei dzieckiem w rodzinie jesteś, w odpowiedni sposób kształtuje Twój charakter

Nasza osobowość w dużej mierze kształtuje się już w okresie dzieciństwa. Jak się okazuje, ogromny wpływ na to, jacy jesteśmy i kształtowanie naszych myśli, ma fakt, którym z kolei dzieckiem jesteśmy (najstarszym, średnim, najmłodszym czy jedynym).

Niektórzy z nas chcąc nie chcąc zwracają na siebie uwagę, podczas gdy inni muszą o nią walczyć i zabiegać. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to czynnik, który kształtuje naszą osobowość. Jak jest w Twoim przypadku?

#1 Najstarsze dziecko

Czy wiesz, że każdy astronauta, który kiedykolwiek poleciał w kosmos, był najstarszym z rodzeństwa? Czy wiesz, że ponad połowa wszystkich laureatów Nagrody Nobla i prezydentów USA była pierworodna? Co więc takiego sprawia, że to właśnie najstarsi z rodzeństwa osiągają rzeczy, o których inni mogą tylko pomarzyć?

Pierworodni zazwyczaj kierują się wskazówkami rodziców, ponieważ są oni jedynymi osobami, od których za dziecka mogą się uczyć. To od nich czerpią wskazówki i uczą się postępowania w różnego rodzaju sytuacjach. Jeśli czerpią od nich poprawne wzorce, uczą je na przykładzie własnych błędów i są odpowiednio motywowanie, odniosą sukces.

To często osoby, które dążą do perfekcji. Są zmotywowani do robienia rzeczy w najlepszy możliwy sposób i nie cierpią popełniać błędów. Oczekują wiele zarówno od siebie, jak i od innych. Urodzili się, by przewodzić.

Oto niektóre z najsłynniejszych, a zarazem najstarszych osób ze swojego rodzeństwa: Barack Obama, JK Rowling, Winston Churchill, Kate Middleton, Oprah Winfrey i Richard Branson.

Pinterest

Pinterest

#2 Średnie dziecko

Średnio dziecko zazwyczaj obserwuje wzorce od starszego brata lub siostry i odpowiada na jego lub jej zachowanie. Tak więc, jeśli starsze dziecko jest spokojne i opanowane, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że młodsze będzie trochę bardziej zbuntowane, by przyciągnąć uwagę rodziców – zazwyczaj wybiera postawę, która będzie przeciwieństwem starszego dziecka.

„Średni” rozumieją, jak działać i postępować w danej sytuacji, dlatego często są dobrymi negocjatorami. Ciężko osoby, które ciężko jednoznacznie opisać zważywszy na charakter starszej z rodzeństwa osoby, dlatego ich osobowości mogą się od siebie bardzo różnić.

Nie zmienia to jednak faktu, że są świadomi swoich mocnych i słabych stron. Wiedzą, jak je wykorzystywać, dlatego są jednymi z najbardziej elastycznych i praktycznych osób, z którymi przyjdzie Ci się spotkać.

„Średniakami” są: Księżna Diana, Bill Gates, Madonna i Marcin Luter.

Pinterest

Pinterest

#3 Najmłodsze dziecko

Trzecie z kolei dziecko odpala żarówkę w głowach rodziców pt. „już to przerabialiśmy”. Twierdzą, że poradzili już sobie z dwójką dzieci, dlatego nie denerwują się na myśl o trzecim. Takie dziecko otrzymuje zdecydowanie więcej wolności niż pozostała dwójka.

Najmłodsi otrzymują miłość ze strony rodziców, ale także ze strony swojego rodzeństwa. Najmłodsi muszą brać na siebie wiele obowiązków i często są bardzo kreatywni. Lubią próbować nowych rzeczy, odkrywać nieznane i myśleć nieszablonowo.

Do najmłodszych z rodzeństwa zalicza się: Halle Berry, Jim Carrey, Eddie Murpgy, Lucy Liu i Cameron Diaz.

Pinterest

Pinterest

#4 Jedynak

Jedynak często ma podobne cechy, jak pierworodny. Takie osoby również są zmotywowane do tego, aby osiągnąć sukces i adorację, która przychodzi im z pomocą rodziców.

Takie osoby realizują wszystkie oczekiwania swoich rodziców, ponieważ nie mają rodzeństwa, na których mogłaby spocząć część z nich. Jedno dziecko zazwyczaj pracuje ciężej, aby mogło zrealizować postawione mu oczekiwania. Otrzymuje bezwarunkową miłość, a chęć jej odwzajemnienia sprawia, że jest niezwykle oddane i ambitne.

Do takich osób zalicza się m.in.: Maria Sharapova, Natalie Portman, Alicia Keys, Al Pacina i Daniel Radcliffe.

Pinterest

Pinterest

Może Cię zainteresować