×

61-latka w ciąży. Kobieta wkrótce przywita na świecie swoje ósme dziecko!

Późne macierzyństwo staje się coraz bardziej popularne, a wiek w którym kobiety decydują się na ciążę stopniowo rośnie. Wciąż jednak szokują nas informacje o ciążach kobiet, które ukończyły czterdziesty, pięćdziesiąty lub nawet sześćdziesiąty rok życia. Do grona tych ostatnich niedawno dołączyła 61-letnia kobieta, która oczekuje narodzin swojego ósmego dziecka!

61-latka w ciąży

W dzisiejszych czasach późne macierzyństwo stało się bardzo modne. Zjawisko to powoduje, że coraz częściej w debacie publicznej pojawiają się liczne wątpliwości co do tego czy posiadanie dziecka w wieku 40, 50 czy nawet 60 lat jest etyczne. Istotny jest nie tylko drastyczny wzrost ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, ale także brak pewności czy w tak późnym wieku rodzice będą cieszyli się zdrowiem, które pozwoli im na wychowanie dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. O ile 42-letnia Małgorzata Rozenek-Majdan spodziewająca się dziecka nie dziwi już prawie nikogo, o tyle 61-latka w ciąży wywołuje ogromne kontrowersje. 61-letnia Alexandra Hildebrandt twierdzi, że ma sporo sił i jest przekonana, że podoła wyzwaniu wychowania ósmego już potomka. Dziecko Niemki przyjdzie na świat już pod koniec lipca. Kobieta pracuje jako dyrektor Muzeum Muru Berlińskiego.W jednym z wywiadów udzielonym dla niemieckiej prasy stwierdziła, że posiadanie dziecka w późnym wieku jest zupełnie innym przeżyciem niż w przypadku zajścia w ciążę w młodości. Hildebrandt powiedziała:

Wierzę, że rodzice, którzy mają za sobą odrobinę doświadczenia życiowego, są innymi rodzicami niż ci bez takich doświadczeń. W pewnym wieku znamy już swoje wartości i wiemy, co jest ważne, a co nie. Wtedy można się bardzo cieszyć ciążą i nie podchodzi się już do tego tak normalnie, a traktuje się to jako prezent. To kompletnie inne uczucie, ona dla nas dużo więcej znaczy.

Ósme dziecko

Kobieta ma już siedmioro dzieci. Aż pięcioro z nich przyszło na świat, po ukończeniu przez nią 50-ego roku życia. W wieku 54 lat urodziła bliźnięta – Elisabeth i Maximiliana. W 2014 r. urodził się Alexander, a w 2016 – Leopold. 61-latka twierdzi, że czuje się znakomicie i prowadzi zdrowy tryb życia, dzięki czemu będzie w stanie podołać wychowaniu kolejnego dziecka.

Czuję się bardzo dobrze, jestem w pełni sił. Uprawiam sport, zdrowo się odżywiam. Nie bez znaczenia są też dobre geny i gorąca modlitwa.

Dziennikarze zapytali Hildebrandt czy planuje jeszcze kolejne ciąże. Kobieta wyznała, że jej marzeniem od zawsze było posiadanie ogromnej rodziny i nie wyklucza, że w przyszłości zajdzie jeszcze w ciążę. Jak łatwo wyliczyć Hildebrandt w chwili rozpoczęcia przez swoje najmłodsze dziecko szkoły podstawowej będzie już dawno w wieku emerytalnym. Z kolei, w chwili wchodzenia dziecka z dorosłość, będzie miała aż 79 lat! Dożycie tak sędziwego wieku nie jest pewne i stawia dziecko w ryzykownej sytuacji, w której możliwe, że będzie zdane na brak opieki rodzicielskiej bądź konieczność dołączenia pod opiekę domu dziecka.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), YouTube.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij