×

27 grudnia wolny od pracy? Sejm przegłosował wprowadzenie nowego święta!

27 grudnia wolny od pracy i szkoły? Tego dnia będziemy obchodzić nowe święto państwowe, ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i przegłosowane przez Sejm. O jaką uroczystość chodzi?

Nowe święto państwowe

Koniec grudnia to absolutnie wyjątkowy czas, w którym pozostajemy pod wpływem świątecznej atmosfery. Okazuje się, że 27 grudnia będziemy także obchodzić nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ma on upamiętniać powstanie, które miało miejsce w 1918 roku.

O ustanowienie nowego święta państwowego apelował IPN z Poznania, samorządy i wielkopolskie organizacje. Pomysłodawcy mieli poparcie w osobie prezydenta Polski.

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, abyśmy 27 grudnia obchodzili święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego

– zapowiedział cytowany przez portal Money.pl prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z wielkopolskimi samorządowcami.

Niezwłocznie postaram się, żeby odpowiedni projekt ustawy znalazł się na biurku pani marszałek Sejmu, abyśmy mogli obchodzić święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego już tego roku

– obiecał prezydent Duda i słowa dotrzymał.

Sejm przegłosował wprowadzenie nowego święta, a dzień 27 grudnia został oficjalnie dodany do kalendarza świąt państwowych.

27 grudnia wolny od pracy?

Nowe święto państwowe oznacza nowe nadzieje na wydłużenie świętowania. Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy i zajęć dydaktycznych? Głos w tej sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda. I niestety pozbawił nas wszelkich złudzeń.

Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego

– podsumował prezydent.

Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmowi, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta

– dodał, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Okazuje się zatem, że 27 grudnia, chociaż faktycznie będzie to święto państwowe, będzie także zwykłym dniem pracy oraz zajęć w szkołach i na uczelniach.

Przypomnijmy: obecnie dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe (narodowe):

  • 1 maja
  • 3 maja
  • 11 listopada

Święto państwowe nie musi być bowiem dniem wolnym od pracy.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram
zamknij