×

12 czarnych punktów, które namieszają Ci w głowie. Twój mózg tego nie ogarnie!

Wygląda jak poruszający się GIF, ale to nic innego jak bardzo dobrze wykonane złudzenie optyczne! Siatka widoczna na obrazku zawiera… 12 czarnych kropek. To jednak „prawie” nie możliwe, aby zobaczyć je wszystkie jednocześnie.

Iluzja została opracowana przez Jacques’a Ninio, biologa, który specjalizuje się w percepcji wzrokowej i zapoczątkował słynne siatki iluzji Hermanna. Deweloper gier Will Kerslake opublikował siatkę na Twitterze. Nie trzeba było długo czekać, aby szybko znalazła się na szczycie Reddita.

12-czarnych-punktow-1

Nino w pracy naukowej na temat iluzji wypowiada się w następujący sposób:

„Kiedy białe kółka w błyskotliwej sieci są pomniejszone i są częściowo wypełnione na czarno, mają tendencję do znikania. Widzimy tylko niektóre z nich w danym czasie – często wyglądają jakby poruszały się w chaotyczny sposób. Szare uliczki wydają się mieć ciągły charakter, generując przejścia, których w rzeczywistości nie ma. To samo tyczy się kółek – niektóre z nich można zobaczyć w miejscach, gdzie tak naprawdę ich nie występują. Iluzja działa również w odwrotnym kontraście.

W rozmowie z The Verge, naukowiec Derek Arnold wyjaśnia, że wszystko to jest spowodowane stosunkowo słabszym widzeniem obwodowym. Nasz mózg stara się uzupełnić braki poprzez regularny wzór szarych linii.

Być może jesteś w stanie zauważyć 12 punktów w jednym momencie. Jeśli tak to gratulujemy, z pewnością jesteś wyjątkiem!

Polecane

Może Cię zainteresować