×

110-letnia zakonnica ujawnia sekret długowieczności. Jej metoda jest banalna!

110-letnia zakonnica ujawnia sekret długowieczności. Z okazji swoich niedawnych urodzin otrzymała gratulacje od samego papieża. Co trzeba robić, by żyć tak długo? To prostsze niż nam się wydaje.

Tajemnica długowieczności

Tajemnica długowieczności fascynuje ludzkość od zawsze. Przez ten czas ludzie zdążyli uwierzyć w kamień filozoficzny, pozwalający przesuwać granice życia w nieskończoność, źródło wody wiecznego życia, które gdzieś na pewno istnieje, tylko nie wiadomo, gdzie, Świętego Graala i wampiry, którym nieśmiertelność gwarantuje picie ludzkiej krwi.

Kilkanaście lat temu badania na temat metod przedłużenia życia prowadziła Unia Europejska. UE sfinansowała jeden z największych wspólnych projektów mających na celu zbadanie nawyków dotyczących odżywiania i zdrowia obywateli z całej Europy. Badanie objęło pół miliona obywateli Unii i raczej trudno powiedzieć, by rezultaty okazały się zaskakujące.

Jak odkryli badacze, ludzie mogą żyć średnio nawet 14 lat dłużej pod warunkiem przestrzegania czterech łatwych zasad:

1. nie palić
2. uprawiać sport
3. alkohol pić jedynie w umiarkowanych ilościach
4. jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Włoska zakonnica ma na ten temat inne zdanie. Candida Bellotti, najstarsza zakonnica na świecie, z pochodzenia Włoszka, 20 lutego obchodził swoje 110. urodziny. Z tej okazji otrzymała życzenia od papieża Franciszka.

110-letnia zakonnica ujawnia sekret

Siostra Candida przyszła na świat w Weronie w 1911 roku. W wieku 20 lat wybrała stan zakonny. Przez kilka lat pracowała jako pielęgniarka w Ministre degli Infermi di San Camillo, instytutu zakonnego na prawie papieskim, zajmującego się pomocą chorym. Przeżyła dwie wojny światowe, 10 papieży i 57 włoskich premierów, wliczając Mussolliniego. Obecnie wiekowa zakonnica mieszka w klasztorze w Luckce.

Z papieżem znają się od lat. Kilka lat temu, gdy zdrowie siostry Candidy na to pozwoliło, na jego specjalne zaproszenie uczestniczyła w Mszy Świętej w Rzymie. Co roku otrzymuje od niego życzenia urodzinowe. Jak ujawniła, w tym roku papież przesłał jej specjalne gratulacje z powodu okrągłego jubileuszu i życzył radosnych obchodów urodzin.

Nagabywana przez dziennikarzy zakonnica postanowiła ujawnić sekret swojej długowieczności. Nie brzmi zbyt skomplikowanie. Jak radzi siostra Candida:

Kochaj. Kochaj. A potem kochaj dalej i jeszcze bardziej. Kochaj z radością. Miej wiarę w przyszłość i włóż jak najwięcej pracy w to, by zrealizować swoje marzenia.

Jak wyznała, ona osobiście nie miała z tym żadnego problemu. Po prostu uznała, że najlepiej będzie przyjąć bez zastrzeżeń wszystko, co zaplanował dla niej Bóg, no bo kto mogły wiedzieć lepiej?

Przez całe życie myślałam sobie: tam, gdzie stawia mnie Bóg, tam jest właściwe miejsce dla mnie.

– przyznała 110-letnia zakonnica.

Źródła: cordis.europa.eu, catholicsay.com, www.huffpost.com
Fotografie: Catholicsay (miniatura wpisu), Huffpost, Catholicnewsagency

Polecane