×

Pacjenci będą płacić 10 zł za wizytę u lekarza? To nowy pomysł na usprawnienia pracy NFZ

Ministerstwo Zdrowia powołało specjalną grupę, którą zasili lekarze, eksperci, pacjenci, naukowcy i władze szpitali. Wszystko po to, aby popracować nad zmianami w służbie zdrowia. Do czego doszli wspólnymi siłami?

Bardzo możliwe, że w życie zostanie wdrożona opłata w wysokości 10 zł za każdą wizytę u lekarza. Pomysł miałby usprawnić pracę służby zdrowia

W chwili obecnej osoby, które są ubezpieczone (osoby zatrudnione na umowę o pracę, bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, emeryci, renciści, wykupujące ubezpieczenie prywatne) mają prawo do tego, aby korzystać z opieki zdrowotnej za darmo. Niestety każdy z nas chyba wie, że często, gdy wyznaczamy się do specjalisty, wiąże się z oczekiwaniem na wizytę nawet przez kilka miesięcy. Finalnie oczywiście trafiamy do gabinetu, ale kosztem tego, że długo czekamy na przyjęcie.

To jednak nie do końca podoba się ekspertom, którzy są zdania, że powinna zostać wprowadzono choćby minimalna opłata za wizytę u lekarza. np. w wysokości 10 zł

W jakim celu eksperci chcieliby wprowadzić takie opłaty? Chodzi im głównie o to, że doszłoby do zmniejszenia kolejek do specjalistów. Uściślając, chodzi o pacjentów, którzy często wyznaczają się na wizytę „na przyszłość”, nie wiedząc nawet, czy takowa wizyta będzie konieczna. Ponadto cały czas miałaby być dostępna możliwość skorzystania z wizyty u lekarza odpłatnie.

Co na to sami lekarze?

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że prawie 90% specjalistów jest za tym, aby w Polsce wprowadzić „możliwości prywatnej, dobrowolnej dopłaty do świadczenia gwarantującego wyższy standard usługi medycznej, np. do soczewki innej jakości w operacji zaćmy”.

Oczywiście w sieci natychmiast zawrzało i ludzie głośno zastanawiają się nad tym, dlaczego to pacjenci mają odpowiadać za to, że służba kuleje.

Czy myślicie, że ten pomysł może zostać wdrożony w życie?

_________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl

zamknij