Zapomnij o myjce. Zmieszaj z wodą i wylej na kostkę, będzie lśnić

  Czyszczenie kostki brukowej nie musi być trudne
  Czyszczenie kostki brukowej nie musi być trudne
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock

  14.02.2024 12:44

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Jednym z niezbędnych zadań ogrodowych w lutym jest czyszczenie kostki brukowej. Po okresie zimowym wygląda ona nieatrakcyjnie, zanieczyszczona brudem, mchem i resztkami soli, co może prowadzić do jej uszkodzeń, generując dodatkowy nakład pracy i wydatki. Jak efektywnie oczyścić kostkę brukową i czego użyć? Nie jest konieczne posiadanie profesjonalnego sprzętu czy zakup drogich środków czyszczących.

  Jeżeli posiadasz kostkę brukową, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak istotne jest jej regularne czyszczenie, mimo że nie należy to do łatwych zadań. Warto już teraz zadbać o jej stan, aby wiosną uniknąć dodatkowej pracy i stresu. Brudna kostka brukowa nie wyczyści się sama, ale nie musisz używać silnych środków chemicznych czy myjki ciśnieniowej. Lepszym rozwiązaniem będzie ekonomiczna i bezpieczna "domowa mikstura".

  Regularne czyszczenie kostki brukowej jest kluczowe dla jej długotrwałego użytkowania i estetycznego wyglądu. Na wstępie warto zastosować specjalną szczotkę, która usunie z jej powierzchni wierzchnią warstwę zabrudzeń. Sztywne włosie dotrze do wszelkich szczelin, gdzie gromadzi się mech, chwasty oraz opadłe liście. Kostka brukowa, oczyszczona w ten sposób, będzie znacznie łatwiejsza do umycia przy pomocy domowej mikstury.

  Czyszczenie kostki brukowej - tani sposób bez używania myjki

  Staranne oczyszczenie kostki brukowej po zimie jest niezbędne. W kolejnym kroku warto dokładnie zamieść usunięty wcześniej brud, aby nie przekształcił się on w błoto, co zwiększyłoby zakres prac. W tym celu wystarczy zwykła miotła i trochę cierpliwości. Jeśli masz ochotę sięgnąć po myjkę ciśnieniową, lepiej odpuść ten pomysł. Często sięgamy po nią, nie wiedząc, jak inaczej możemy oczyścić kostkę, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Korzystanie z tego urządzenia skutkuje jedynie stratą wody, energii oraz czasu, podczas gdy czyszczenie kostki brukowej może być znacznie prostsze i szybsze.

  A oto, czym należy myć kostkę brukową: proces jest bardzo prosty i wymaga jedynie wody oraz cytryn. Do czyszczenia kostki brukowej potrzebny będzie sok z cytryny, który należy wymieszać w stosunku 2:1 z wodą. Ilość przygotowanej mieszanki zależy od wielkości powierzchni do umycia. Ten domowy i naturalny sposób czyszczenia szybko rozpuści brud i osady z kostki, wystarczy spryskać nią powierzchnię. Po kilku minutach należy przemyć czyszczoną kostkę brukową wodą, a trudniejsze do usunięcia miejsca oczyścić octem.

  Jeśli zastanawiasz się, czym jeszcze możesz myć kostkę brukową, wypróbuj prostą i efektywną mieszankę wody z płynem do mycia naczyń, która usunie zalegające zabrudzenia. Innym skutecznym sposobem jest użycie coli, znanego środka do usuwania rdzy i tłustych plam. Gdy kostka wyschnie, nie zapomnij o jej impregnacji, dzięki czemu zachowa doskonały wygląd przez cały sezon.

  Źródło artykułu:Genialne.pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także