Papież wstrzymuje obowiązki. "To nie są wakacje"

  Papież zawiesza obowiązki. "To nie wakacje"
  Papież zawiesza obowiązki. "To nie wakacje"
  Źródło zdjęć: © Getty Images | Divisione Produzione Fotografica

  19.02.2024 09:59

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Razem z przywódcami urzędów Kurii Rzymskiej, Papież rozpoczyna okres rekolekcji wielkopostnych. Będą one obchodzone indywidualnie. Franciszek zaznacza, że nie jest to czas "relaksacyjnych wakacji".

  W ogłoszeniu wydanym przez Watykan, podkreślono, że Papież Franciszek namawia kardynałów z Rzymu i szefów urzędów Kurii Rzymskiej, aby zrezygnowali z codziennych obowiązków i poświęcili czas na indywidualne rekolekcje i modlitwę.

  Zalecił im, by od niedzieli po południu do piątku, 23 lutego, skupili się na duchowej praktyce. W tych dniach wszystkie obowiązki papieża zostały zawieszone, a planowana na środę audiencja generalna została odwołana.

  Przed rozpoczęciem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, opublikowano wprowadzenie, które Papież Franciszek napisał do książki austriackiego dziennikarza katolickiego Austena Ivereigha "Należeć do Boga pierwszeństwo ma".

  W książce Papież podkreślił, że chrześcijanin czasem musi wycofać się z codziennego życia, aby skupić się na refleksji i modlitwie.

  Zwrócił uwagę na zagrożenie wpadnięcia w pułapkę "iluzji niezależności i autarkii".

  Franciszek stwierdził, że "wszystkie poważne kryzysy na świecie, od ekologicznego po wojny i niesprawiedliwość wobec biednych i słabych, mają swoje korzenie w odrzuceniu przynależności do Boga lub niechęci wobec innych".

  Dodał również, że "Kościół pomaga nam na wiele sposobów zwalczyć tę pokusę". Wśród nich wymienił szanowanie tradycji i nauczania, praktykowanie modlitwy i spowiedzi, a także udział w rekolekcjach.

  Oświadczenie Watykanu. Papież: "Rekolekcje to nie wakacje"

  Papież zauważył, że "rekolekcje mające na celu naładowanie naszych baterii stały się bardzo popularne w obliczu nieustannej presji i napięć w obsesyjnie konkurencyjnym społeczeństwie".

  "Ale rekolekcje chrześcijańskie bardzo różnią od wakacji w stylu 'wellness'. W centrum uwagi nie jesteśmy my, ale Bóg, Dobry Pasterz, który nie traktuje nas jakbyśmy byli maszynami, lecz odpowiada na najgłębsze potrzeby swoich umiłowanych dzieci" - wyjaśnił.

  Źródło artykułu:PAP
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także