Zawsze odcinam kawałek gąbki. Gdy poznasz powód, też zaczniesz

  gąbka do naczyń fot. genialne.pl
  gąbka do naczyń fot. genialne.pl

  13.03.2024 09:04

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Chociaż zazwyczaj kojarzymy gąbkę kuchenną głównie z myciem naczyń, może się okazać przydatna również w innych czynnościach porządkowych, jak na przykład w czyszczeniu łazienki. Dlatego w każdym gospodarstwie domowym powinna znajdować się gąbka kuchenna z uciętym rogiem. Jest to łatwy sposób, aby uniknąć niefortunnej pomyłki.

  Gąbkę kuchenną w większości gospodarstw domowych używa się do czyszczenia naczyń i garnków. Jednak to zaledwie część jej zastosowań. Te wszechstronne pomocniki są często wykorzystywane również do czyszczenia piekarników, zlewów, wanien i nawet toalet. Przy zastosowaniu gąbek w tym samym kolorze, łatwo można się pomylić.

  Co daje gąbka do naczyń z odciętym rogiem?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, którą gąbkę używałeś do mycia naczyń, a którą do sprzątania? Prawdopodobnie każdy stanął przed takim wyborem. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji wydaje się być pozbycie się obu gąbek. Nikt przecież nie chciałby używać do mycia naczyń gąbki, którą wcześniej czyścił na przykład muszlę klozetową. Byłoby to niezwykle niehigieniczne i – otwarcie mówiąc – po prostu odrażające.

  Dlatego warto wprowadzić prostą metodę oznaczania, która pozwoli łatwo rozróżnić gąbki przeznaczone do różnych czynności domowych. Jak to zrobić? Jedna z gąbek do naczyń powinna posiadać ucięty kąt. Weź nożyczki i przetnij jeden z rogów. Dzięki temu będziesz mógł ją bez problemu zidentyfikować. Nie ma znaczenia, czy destynujesz gąbkę z uciętym rogiem do mycia, czy do sprzątania. Najistotniejsze, aby znać jej przeznaczenie. Ta prosta metoda pozwoli ci omijać niejasności i potencjalne pomyłki.

  Gąbka do naczyń miewa w domu różne zastosowania. Fot. Freepik
  Gąbka do naczyń miewa w domu różne zastosowania. Fot. Freepik

  Jak często wymieniać gąbkę do naczyń?

  Gąbka do naczyń jest doskonałym środowiskiem dla bakterii. By zabezpieczyć swoje zdrowie, warto troszczyć się o nią należycie oraz wymieniać ją dostatecznie często. Specjaliści zalecają, by robić to co 5-7 dni. Takie działanie gwarantuje, że twoje zdrowie jest bezpieczne. Jeśli chcesz nieco przedłużyć żywotność zmywaka, możesz go zdezynfekować w domowy sposób. Należy robić to po każdym użyciu.

  Gąbka do naczyń powinna być odpowiednio często wymieniana. Fot. Freepik
  Gąbka do naczyń powinna być odpowiednio często wymieniana. Fot. Freepik

  Jak dezynfekować gąbkę do naczyń?

  Dezynfekcja gąbki pozwala wyeliminować z niej wszelkie bakterie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Procedurę można przeprowadzić na kilka łatwych sposobów.

  • Umieść gąbkę w zmywarce razem z naczyniami. Po standardowym cyklu mycia będzie jak nowa.
  • Zastosuj kuchenkę mikrofalową. Włóż do niej gąbkę i włącz na 30-60 sekund. Kiedy zakończy pracę, wyjmij gąbkę szczypcami lub poczekaj, aż przestygnie.
  • Zapewnij gąbce kąpiel. Zanurz ją w occie lub wodzie z dodatkiem olejku herbacianego i pozostaw na noc. Bakterie oraz nieprzyjemny zapach znikną bez śladu.
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także