W marcu renty i emerytury w górę. Sprawdź nowe stawki po waloryzacji

  W marcu renty i emerytury w górę. Sprawdź nowe stawki po waloryzacji

  Waloryzacja 2024. O tyle wzrosną emerytury i renty od 1 marca
  Waloryzacja 2024. O tyle wzrosną emerytury i renty od 1 marca
  Źródło zdjęć: © Pixabay, WP
  11.03.2024 14:14, aktualizacja: 12.03.2024 09:23

  W marcu wprowadzono nowe stawki dla emerytur i rent. Sumy te zostały skorygowane zgodnie z wskaźnikami ogłoszonymi przez rząd. Prezentujemy, jakich kwot mogą oczekiwać osoby uprawnione do pobierania świadczeń emerytalnych i rentowych. Poniżej znajduje się zestawienie z obliczeniami kwot brutto i netto.

  Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, od 1 marca emerytury, renty oraz inne długoterminowe świadczenia są poddawane rocznej aktualizacji wartości. Wielkość tej aktualizacji zależy od wskaźnika waloryzacji, który z kolei powiązany jest ze wskaźnikiem rocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za ubiegły rok, zwiększonym o co najmniej 20% realnego przyrostu średniej płacy.

  Jaka waloryzacja emerytur 2024? O tyle wzrosną świadczenia

  Według danych podanych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wskaźnik waloryzacji w 2024 roku wynosi 112,12 procent. Oznacza to, iż emerytury i renty zwiększyły się o 12,12 procent. Uprawnione do aktualizacji świadczeń osoby nie muszą składać wniosków - waloryzacja przebiega automatycznie, z urzędu.

  "Każda osoba pobierająca emeryturę lub rentę, która na dzień 29 lutego posiadała prawo do otrzymywania tych świadczeń z ZUS, zostanie poinformowana o nowej wysokości swoich świadczeń. Rozsyłanie odpowiednich decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. ZUS przekaże również informacje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury" - podaje ZUS.

  Jak prezentują się poziomy emerytur po waloryzacji w 2024 roku? Najniższe świadczenia emerytalne, renty rodzinne, renty z tytułu totalnej niezdolności do pracy, jak również renty socjalne wzrosły z sumy 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. Jakie inne podwyżki mogą spodziewać się odbiorcy świadczeń? Oto przykładowe liczby brutto i netto emerytur po marcowej waloryzacji.
  Emerytury po waloryzacji w 2024 roku
  Emerytury po waloryzacji w 2024 roku© Licencjodawca | money.pl, wp.pl
  Źródło artykułu:WP Finanse
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także