USA wylądowały na Księżycu. To pierwszy raz od ponad 50 lat

  USA wylądowały na Księżycu. To pierwszy raz od ponad 50 lat

  Odyseusz wylądował! Pierwsze takie wydarzenie od ponad 50 lat
  Odyseusz wylądował! Pierwsze takie wydarzenie od ponad 50 lat
  Źródło zdjęć: © Agencja Forum | TNS/ABACA
  23.02.2024 09:53

  - Dzisiaj po raz pierwszy od ponad pół wieku Stany Zjednoczone wróciły na Księżyc - poinformował dyrektor NASA Bill Nelson. Na Księżycu wylądował pojazd kosmiczny Odyseusz, należący do prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines. Już wysłał na Ziemię pierwszy sygnał.

  - Bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że nasz sprzęt jest na powierzchni Księżyca i że wysyła sygnał na Ziemię - poinformował menedżer Intuitive Machines w Houston.

  Dzięki temu lądowaniu, Intuitive Machines stała się pierwszą prywatną firmą, która zdołała wylądować statkiem kosmicznym na Księżycu.

  To wielki dzień również dla NASA i społeczności lotniczej oraz kosmicznej w USA. Od ponad pół wieku nie zdołali przeprowadzić sukcesywnej misji na Księżyc - przypomina BBC.

  "Twoje zamówienie zostało dostarczone... na Księżyc! Bezzałogowy lądownik księżycowy Intuitive Machines pomyślnie wylądował o godzinie 18:23 czasu wschodniego, zabierając na powierzchnię Księżyca sześć instrumentów NASA. Te instrumenty pomogą w przygotowaniu przyszłych misji Artemis - załogowych i robotycznych!" - poinformowało NASA na swoim profilu na platformie X.

  - Po raz pierwszy od ponad pół wieku, dziś Stany Zjednoczone powróciły na Księżyc - stwierdził dyrektor NASA, Bill Nelson, podczas internetowej transmisji z tego wydarzenia.

  Zgodnie z informacjami od Intuitive Machines, Odyseusz nawiązał pierwsze, chociaż początkowo słabe, połączenie z Księżycem o godzinie 0:23 CET (czasu środkowo-europejskiego), które po około dziesięciu minutach uległo poprawie.

  Intuitive Machines to firma, która wybudowała ten lądownik księżycowy i na zlecenie NASA, amerykańskiej agencji kosmicznej, przewiozła na Księżyc jej sprzęt: m.in. stereoskopową kamerę do obserwacji powstałego pióropusza pyłu podczas lądowania oraz radiowy odbiornik do badania wpływu naładowanych cząsteczek na sygnały radiowe na powierzchni Księżyca. Zebrane dane będą niezbędne NASA do planowanego na 2026 r. lądowania astronautów na Księżycu.

  Źródło artykułu:WP Wiadomości
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także