Pod żadnym pozorem jej nie wyrzucaj. Oto, co trzeba zrobić

    Czy zdajesz sobie sprawę, że należyte miejsce dla palmy wielkanocnej powinno być w twoim mieszkaniu? Mnóstwo ludzi pozbywa się ich zaraz po uroczystościach, co stanowi istotny błąd. Nasze prababcie angażowały się w szereg obrzędów z użyciem palm, mających zapewnić fortunę i dobrobyt. Obecnie mało kto jest przekonany do takich wierzeń, jednak nie zmienia to faktu, że nie należy pozbywać się palm. Jak zatem postępować z palmą po okresie świątecznym?

    Palma wielkanocna
    Palma wielkanocna
    Źródło zdjęć: © Pixabay | januszj

    01.04.2024 15:27

    Zalogowani mogą więcej

    Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

    To, jakie podejście przyjmiesz wobec palmy, może mieć wpływ na twoje dalsze losy, przynajmniej tak przekonywali nasi przodkowie, którzy obchodzili się z palmą wielkanocną z należytą powagą. Ich zdaniem palma pełniła doniosłą symbolikę i powinno się ją odbierać jako obiekt sakralny. Chociaż współcześnie superstycje te wydają się być passé, to poświęconej palmie nie wypada po prostu wyrzucić. Zastanów się, co zrobić z palmą po okresie świątecznym, aby dowiedzieć się więcej!

    Co w przeszłości robiono z palmą wielkanocną?

    Bezpośrednio po poświęceniu palmy kobiety urządzały się do wykonywania obrzędów przynoszących szczęście i dobrobyt. Po powrocie z kościoła, chodziły z palmą po wszystkich zakamarkach mieszkania. Miało to zapewnić domownikom pomyślność i zasobność.

    Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej filmu wideo

    Podczas ustawiania palmy obowiązywała niezachwiana reguła. Palma wielkanocna musiała być umieszczona pionowo, z trzonkiem skierowanym w dół, ponieważ w przeciwnym razie przyniosłaby to pecha domownikom. W przypadku, gdy w domu żyli rolnicy, zabierali palmę na swoje pole i wbijali ją w ziemię.

    Za sprawą palmy ochraniano także zwierzęta hodowlane. Wystarczyło odciąć kawałek pęki wierzbowych z palmy wielkanocnej i nakarmić nim krowy. Co ciekawe, ludzie również spożywali palmę. Były to jednak jedynie pojedyncze części, na przykład bazie. Wedle dawnych wierzeń, skonsumowanie kilku takich elementów miało zapewniać zdrowie.

    Co zrobić z palmą po świętach? Nie wolno jej wyrzucać

    Jeżeli nasuwa ci się myśl, by pomysłowo pozbyć się palmy wielkanocnej, dobrze jest przemyśleć to ponownie. Zgodnie z dawno ustalonymi przekonaniami, taki gest mógł przynieść nieszczęście tobie i twoim najbliższym. Jest to również sprzeczne z dyrektywami Kościoła, jako że palma była konsekrowana. Palma jawi się jako sacrum, podobnie jak krucyfiks czy obrazy świętych. Istnieje kilka metod na jej zastosowanie. Być może jedna z nich przypadnie ci do gustu.

    Najprostszym sposobem jest wykorzystanie palmy jako elementu ozdobnego wnętrza. Można ją umieścić w naczyniu, zawiesić na ścianie lub wsunąć za obraz. Jeśli jednak nie przepadamy za taką formą dekoracji, istnieje możliwość przekazania palmy wielkanocnej kościołowi. Duchowieństwo powinno je przyjąć otwartymi ramionami. Zgodnie z tradycją, wykorzystuje się je później do produkcji popiołu na Środę Popielcową.

    Do dyspozycji mamy jeszcze inną alternatywę na zagospodarowanie palmy. Co z nią zrobić po świętach? Zamiast pozbywać się jej, można oddać ją z powrotem naturze. Zgodnie z dawno ustaloną tradycją zużyte i przestarzałe palmy powinno się spalać, a popiół zakopać w glebie uprawnej. Płomienie, które pochłaniają palmę, symbolizują eliminację grzechu, zaś zakopanie pozostałości ma przypominać o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia. Jak widać, palma wielkanocna może być wykorzystywana na wiele sposobów, dlatego nie warto się jej pochopnie pozbywać.

    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.