Pod żadnym pozorem jej nie wyrzucaj. Oto, co trzeba zrobić

  Palma wielkanocna
  Palma wielkanocna
  Źródło zdjęć: © Pixabay | januszj

  01.04.2024 15:27

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Czy zdajesz sobie sprawę, że należyte miejsce dla palmy wielkanocnej powinno być w twoim mieszkaniu? Mnóstwo ludzi pozbywa się ich zaraz po uroczystościach, co stanowi istotny błąd. Nasze prababcie angażowały się w szereg obrzędów z użyciem palm, mających zapewnić fortunę i dobrobyt. Obecnie mało kto jest przekonany do takich wierzeń, jednak nie zmienia to faktu, że nie należy pozbywać się palm. Jak zatem postępować z palmą po okresie świątecznym?

  To, jakie podejście przyjmiesz wobec palmy, może mieć wpływ na twoje dalsze losy, przynajmniej tak przekonywali nasi przodkowie, którzy obchodzili się z palmą wielkanocną z należytą powagą. Ich zdaniem palma pełniła doniosłą symbolikę i powinno się ją odbierać jako obiekt sakralny. Chociaż współcześnie superstycje te wydają się być passé, to poświęconej palmie nie wypada po prostu wyrzucić. Zastanów się, co zrobić z palmą po okresie świątecznym, aby dowiedzieć się więcej!

  Co w przeszłości robiono z palmą wielkanocną?

  Bezpośrednio po poświęceniu palmy kobiety urządzały się do wykonywania obrzędów przynoszących szczęście i dobrobyt. Po powrocie z kościoła, chodziły z palmą po wszystkich zakamarkach mieszkania. Miało to zapewnić domownikom pomyślność i zasobność.

  Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej filmu wideo

  Podczas ustawiania palmy obowiązywała niezachwiana reguła. Palma wielkanocna musiała być umieszczona pionowo, z trzonkiem skierowanym w dół, ponieważ w przeciwnym razie przyniosłaby to pecha domownikom. W przypadku, gdy w domu żyli rolnicy, zabierali palmę na swoje pole i wbijali ją w ziemię.

  Za sprawą palmy ochraniano także zwierzęta hodowlane. Wystarczyło odciąć kawałek pęki wierzbowych z palmy wielkanocnej i nakarmić nim krowy. Co ciekawe, ludzie również spożywali palmę. Były to jednak jedynie pojedyncze części, na przykład bazie. Wedle dawnych wierzeń, skonsumowanie kilku takich elementów miało zapewniać zdrowie.

  Co zrobić z palmą po świętach? Nie wolno jej wyrzucać

  Jeżeli nasuwa ci się myśl, by pomysłowo pozbyć się palmy wielkanocnej, dobrze jest przemyśleć to ponownie. Zgodnie z dawno ustalonymi przekonaniami, taki gest mógł przynieść nieszczęście tobie i twoim najbliższym. Jest to również sprzeczne z dyrektywami Kościoła, jako że palma była konsekrowana. Palma jawi się jako sacrum, podobnie jak krucyfiks czy obrazy świętych. Istnieje kilka metod na jej zastosowanie. Być może jedna z nich przypadnie ci do gustu.

  Najprostszym sposobem jest wykorzystanie palmy jako elementu ozdobnego wnętrza. Można ją umieścić w naczyniu, zawiesić na ścianie lub wsunąć za obraz. Jeśli jednak nie przepadamy za taką formą dekoracji, istnieje możliwość przekazania palmy wielkanocnej kościołowi. Duchowieństwo powinno je przyjąć otwartymi ramionami. Zgodnie z tradycją, wykorzystuje się je później do produkcji popiołu na Środę Popielcową.

  Do dyspozycji mamy jeszcze inną alternatywę na zagospodarowanie palmy. Co z nią zrobić po świętach? Zamiast pozbywać się jej, można oddać ją z powrotem naturze. Zgodnie z dawno ustaloną tradycją zużyte i przestarzałe palmy powinno się spalać, a popiół zakopać w glebie uprawnej. Płomienie, które pochłaniają palmę, symbolizują eliminację grzechu, zaś zakopanie pozostałości ma przypominać o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia. Jak widać, palma wielkanocna może być wykorzystywana na wiele sposobów, dlatego nie warto się jej pochopnie pozbywać.

  Źródło artykułu:Genialne.pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także