Pleśni pozbędziesz się w kilka chwil. Nie zdążysz nawet umyć zębów

  jak usunąć czarną pleśń z silikonu fot. genialne.pl
  jak usunąć czarną pleśń z silikonu fot. genialne.pl

  22.03.2024 09:40

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Często w miejscach takich jak prysznic czy okolice umywalki możemy zaobserwować formowanie się ciemnych plam. To pleśń, która może niekorzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia i z pewnością nie jest to kwestia do zignorowania. Oto sposób na wyeliminowanie czarnej pleśni z silikonu.

  Czarna pleśń na uszczelkach silikonowych w łazience to dość powszechny widok. Kiedy tylko ją zauważysz, przystąp do jej usuwania. Dzięki temu zapobiegniesz jej rozmnożeniu, a twoje łazienkowe akcesoria będą czyste i bezpieczne w użytkowaniu.

  Czarna pleśń na silikonie, skąd się bierze?

  W dużym uproszczeniu, powstawanie pleśni jest efektem nadmiernej wilgotności, która jest typowym środowiskiem dla łazienek. Gdy pomieszczenie nie jest wystarczająco wentylowane, silikonowe przestrzenie pod prysznicem czy przy umywalce mogą stać się obszarem dla powstawania czarnych narośli. Na uszczelkach, poza wilgocią, gromadzą się również pozostałości po kosmetykach, co stwarza jeszcze lepsze warunki dla rozrostu grzybów.

  Do formowania się pleśni dochodzi również w rejonach, gdzie silikon jest uszkodzony. Jeżeli woda przeniknie pod uszczelkę, pleśń zacznie rozwijać się od spodu. Bez względu na przyczynę pojawienia się pleśni, ważne jest, aby znać metodę na usunięcie jej z silikonu. Ignorowanie problemu skutkuje dalszym rozwojem pleśni, co może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.

  Jak usunąć czarną pleśń z silikonu?

  Wiele osób zakłada, że walkę z pleśnią da się stoczyć tylko przy użyciu mocnych środków chemicznych, jak na przykład te zawierające chlor. Jednak to błędne przekonanie. Istnieją domowe metody, po które warto sięgnąć, by pozbyć się zanieczyszczeń z uszczelek, które są mniej szkodliwe dla twojego zdrowia i środowiska. Do zwalczania pleśni przydają się produkty, które zazwyczaj masz w kuchni

  • Ocet. Rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1. Spryskaj nim skażone obszary i zaczekaj około 15 minut. Potem przetrzyj silikon wilgotną ściereczką.
  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Dodaj do niej nieco wody lub olejek z drzewa herbacianego, by otrzymać gęstą masę. Rozprowadź ją na pleśń i zaczekaj 15-20 minut. Później oczyść uszczelkę używając szczoteczki do zębów.
  • Sok z cytryny. Użyj go analogicznie jak roztworu octowego.

  Inne sposoby na usunięcie pleśni z silikonu

  Gdybyś nie posiadał żadnego z wyżej wymienionych środków w kuchni, istnieje jeszcze inna domowa technika, którą znajdziesz w łazience. Aby oczyścić silikonowe fugi, możesz posłużyć się wybielającą pastą do zębów. Najlepiej sprawdzi się ta z aktywnym węglem. Pozostaw miksturę na pleśniowym nalocie na kwadrans, a następnie wytrzyj silikon za pomocą szczoteczki do zębów. To powinno skutecznie usunąć zabrudzenia z uszczelek.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także