Pamiętaj o tym idąc na L4. Przez ten błąd można stracić pracę

    Kobieta na zwolnieniu lekarskim.
    Kobieta na zwolnieniu lekarskim.
    Źródło zdjęć: © Getty Images | deniskomarov

    14.03.2024 12:26

    Zalogowani mogą więcej

    Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

    Każda osoba jest narażona na nagłe przypadki zdrowotne czy inne sytuacje losowe, które są całkowicie naturalne. Zwolnienie lekarskie, które wystawia nam lekarz, zapewnia prawną nieobecność w miejscu zatrudnienia przez okres choroby. Dokument L4 jest dostarczany do pracodawcy niemal natychmiast po jego otrzymaniu, jednakże pracownik wciąż ma pewne zobowiązania do spełnienia. Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn dyscyplinarnych.

    Przebudzenie się z gorączką i bólem gardła jest bardzo nieprzyjemne. W takim przypadku zaleca się odwiedzenie doktora zamiast udania się do pracy, potencjalnie zarażając innych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik ma prawo do zwolnienia lekarskiego, które umożliwia odpoczynek w domu na czas trwania choroby. Obecnie L4 wystawiane jest elektronicznie, jednak pracownik zobowiązany jest poinformować pracodawcę o kilku ważnych kwestiach.

    O czym musi pamiętać pracownik na zwolnieniu lekarskim?

    Zgodnie w regulaminem z dnia 15 maja 1996 roku dotyczącego usprawiedliwiania nieobecności w pracy i zwolnień pracowniczych, pracownik ma obowiązek powiadomienia pracodawcy o pozostaniu na zwolnieniu lekarskim i przewidywanym czasie jego trwania. Informacja ta musi zostać przekazana najpóźniej do drugiego dnia nieobecności po uzyskaniu L4.

    Kontynuacja artykułu poniżej prezentowanego materiału wideo

    Mimo wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich oraz innych zmian od momentu ogłoszenia tego przepisu, jego podstawowe założenie pozostaje niezmienione. Pracownicy nie mogą zapominać o powiadamianiu szefa, w przeciwnym razie narażają się na zwolnienie dyscyplinarne. Bez względu na okoliczności, zwolnienie lekarskie w takiej sytuacji nie jest pomocne.

    Historia opisana przez Dziennik Gazeta Prawna, przedstawia pewnego dowódcę straży miejskiej, który przez ponad dwa lata korzystał z L4, a informował swojego pracodawcę (burmistrza) o przedłużaniu zwolnienia dopiero po 6-7 dniach. Powodowało to uzasadnione przesłanki do zwolnienia go dyscyplinarnie.

    Ile można przebywać na zwolnieniu lekarskim i jak liczy się wynagrodzenie za ten okres?

    Zwolnienie lekarskie jest ważne do określonej daty. Jeśli pracownik jest niezdolny do pracy i ubezpieczony społecznie, przysługuje mu zasiłek, ale jest on ograniczony czasowo. Maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego w pewnych okolicznościach jest wydłużony, ale nie jest nieskończony.

    "Limit wyznacza okres zasiłkowy, który liczy 182 dni. Natomiast w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy występującej w czasie ciąży okres zasiłkowy jest dłuższy i liczy 270 dni." - informuje portal kadry.infor.pl.

    Podczas korzystania z L4 pracownikowi należy się 80 proc. wynagrodzenia. Aby obliczyć należne wynagrodzenie, wystarczy podzielić miesięczne wynagrodzenie netto przez 30 dni, a następnie otrzymany wynik pomnożyć przez 80 proc. Dzięki temu obliczymy wysokość jednodniowego zasiłku chorobowego.

    W internecie dostępne są kalkulatory, które uwzględniają wszystkie niezbędne wytyczne i precyzyjnie obliczają wynagrodzenie. Warto wykorzystać te narzędzia, jeżeli wątpisz w poprawność własnych kalkulacji.

    Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
    Zobacz także