Od 34 lat udawał niewidomego. Zgubił go bankomat

  Od 34 lat udawał niewidomego. Zgubił go bankomat

  Ten niewidomy oszust tylko blefował
  Ten niewidomy oszust tylko blefował
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | hedgehog94
  13.02.2024 16:09

  84-letni mieszkaniec Włoch odkrył niezwykły sposób na życie, udając osobę niewidomą. Jako osoba z deklarowaną niepełnosprawnością, z łatwością poruszał się po mieście, przeglądał nekrologi, a nawet obsługiwał bankomat. Przez 34 lata wprowadzał w błąd urzędników i organy państwowe, jednak teraz jego oszustwo wyszło na jaw.

  W Polsce niewidome osoby stanowią grupę około 100 tysięcy ludzi, podczas gdy blisko 1,8 miliona mieszkańców boryka się z różnego rodzaju problemami wzroku. Globalnie, liczba osób niewidomych osiąga 36 milionów, a prognozy wskazują na wzrost do 115 milionów do roku 2050.

  Chyba niewielu ludzi mogło zastanawiać się nad tak niecodziennym pomysłem, jak udawanie osoby z niepełnosprawnością. Choć mogłoby się wydawać, że to tylko kiepski żart, historia tego włoskiego oszusta jest jak najbardziej prawdziwa.

  Cała historia miała swój początek w Circie, położonym w regionie Piemont na północy Włoch. Bohater tej historii od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi, zaczął tracić wzrok. W roku 2020 był już całkowicie niewidomy, co skutkowało koniecznością opieki ze strony włoskich instytucji socjalnych oraz uprawnieniem do pobierania renty inwalidzkiej. Mimo upływu lat, mężczyzna ten radził sobie z codziennością nadzwyczaj dobrze, co ostatecznie przyczyniło się do jego zguby.

  Zaciekawienie niewidomym seniorem wyraziły lokalne służby opieki społecznej oraz karabinierzy, którzy rozpoczęli obserwację starszego pana. Niebawem wydało się, że 84-latek z łatwością porusza się po mieście, sprawnie omijając przeszkody, czyta nekrologi, a nawet obsługuje bankomat. Te umiejętności zbudziły wątpliwości co do jego rzekomej niepełnosprawności, gdyż osoba w pełni niewidoma nie mogłaby działać z taką zaradnością.

  Szybko postawiono mężczyźnie zarzuty oszustwa, a cała sprawa trafiła do sądu. W toku dochodzenia, śledczy skoncentrowali się na dokumentacji medycznej seniora, szybko docierając do dwóch lekarzy, którzy przez 34 lata wystawiali mu zaświadczenia okulistyczne. Te dokumenty zapewniły mu status osoby niepełnosprawnej oraz prawo do renty. Na podstawie zebranych dowodów, prokurator zdecydował o konfiskacie majątku oraz mieszkania oszusta. Jednak to nie koniec kary, ponieważ oszust będzie musiał zwrócić państwu wszystkie świadczenia, które otrzymał przez te lata.

  Media we Włoszech podają, że ten przypadek niewidomego oszusta nie jest jedyny. W tej samej miejscowości, inny mężczyzna w podobnym wieku również udawał niewidomego, a jego oszustwo wyszło na jaw, kiedy został przyłapany na prowadzeniu samochodu dostawczego. Dochodzenie ujawniło, że wykorzystując fałszywą niepełnosprawność, oszukał państwo na niemal 100 tysięcy euro. Obaj seniorzy teraz muszą stawić czoła konsekwencjom swoich działań.

  Źródło artykułu:Genialne.pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także