Rozliczenie PIT w 2024 roku. Warto pamiętać o tej uldze

    Rozliczenie PIT w 2024 roku. Warto pamiętać o tej uldze

    Usługa "Twój e-PIT" będzie ponownie dostępna od 15 lutego
    Usługa "Twój e-PIT" będzie ponownie dostępna od 15 lutego
    Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrzej Rostek
    13.02.2024 12:00

    15 lutego Ministerstwo Finansów udostępni za pośrednictwem platformy e-PIT roczne deklaracje podatkowe za rok 2023, z których skorzystać mogą teraz również przedsiębiorcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie ulgi podatkowe będą automatycznie uwzględnione przy wypełnianiu deklaracji. Szczególną uwagę warto poświęcić uldze mieszkaniowej, która może przynieść znaczące oszczędności.

    Ulga mieszkaniowa, często pomijana przez podatników podczas rozliczeń, przysługuje tym, którzy w ostatnich trzech latach zbyli nieruchomość. Aby móc z niej skorzystać, należy wykazać, że uzyskane ze sprzedaży środki zostały przeznaczone na cele mieszkaniowe.

    Ulga mieszkaniowa umożliwia odliczenie od podatku rozmaitych wydatków. W ich zakres wchodzą na przykład koszty nabycia mieszkania, spółdzielczego prawa własności, czy zakupu działki pod budowę domu.

    "Gazeta Wyborcza" przypomina, że możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej mają również osoby, które zdecydowały się na zakup nowego sprzętu AGD, co pozwala na odliczenie od podatku wydatków na takie urządzenia jak zmywarki, lodówki, czy pralki. Dopuszczalne jest także odliczenie kosztów zakupu mebli.

    Jednakże, jak zaznacza "Gazeta Wyborcza", nie wszystkie wydatki związane z zakupem sprzętu AGD kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi mieszkaniowej. Przykładowo, wydatków na zakup drobnego sprzętu AGD, takiego jak ekspresy do kawy, czajniki elektryczne czy tostery, odliczyć nie można.

    Ulga mieszkaniowa nie przysługuje osobom, które nabyły lub otrzymały nieruchomość ponad pięć lat temu.

    Rozliczenie PIT-u za rok 2023 wymaga uwagi od osób, które korzystają z deklaracji PIT-37. Termin na złożenie deklaracji wyznaczony jest od 15 lutego do 30 kwietnia. Opóźnienie w złożeniu deklaracji może skutkować konsekwencjami karnymi i finansowymi, w zależności od kwoty należnego podatku. Niezłożenie deklaracji w terminie może zostać uznane za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

    Deklaracje podatkowe można składać zarówno w formie papierowej w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, jak i elektronicznie poprzez usługę Twój e-PIT, co jest obecnie najbardziej popularną metodą. Ministerstwo Finansów informuje, że w roku 2023 za pośrednictwem tej usługi złożono 11,9 miliona deklaracji podatkowych.

    Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest tylko poprzez e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Aby sprawdzić swój PIT za 2023 rok, należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego (e-US) używając Profilu Zaufanego, e-Dowodu lub za pomocą bankowości elektronicznej i aplikacji mObywatel. Możliwe jest również zalogowanie się danymi podatkowymi, wystarczy podać PESEL (lub NIP i datę urodzenia) oraz kwotę przychodu z rozliczenia za rok 2022.

    Do końca kwietnia istnieje możliwość weryfikacji, modyfikacji oraz zatwierdzenia rozliczeń przygotowanych przez urząd skarbowy. Uwzględnić można również przysługujące odliczenia oraz zadeklarować przekazanie 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

    Źródło artykułu:money.pl
    Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
    Zobacz także