Naukowcy alarmują. Należy zaprzestać jedzenia takiego mięsa
Zespół badawczy z Uniwersytetu Michigan przeprowadził ostatnio badania, z których wynika, że konsumpcja surowego lub niedostatecznie przegotowanego mięsa może skutkować infekcją bakterią Campylobacter jejuni. Te odkrycia zostały opublikowane w renomowanym magazynie ''Journal of Autoimmunity''.
06.03.2024 12:56
Odkrycia te ujawniają, że mięso, które nie przeszło odpowiedniego procesu gotowania lub obróbki cieplnej, może stać się źródłem zakażenia bakterią Campylobacter jejuni. Zgodnie z wynikami badań, obecność tej bakterii może być przyczyną rozwoju zespołu Guillain-Barre, rzadkiego, lecz groźnego schorzenia neurologicznego.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Uważaj na takie mięso. Możliwe zakażenie groźną bakterią
Wczesne symptomy zespołu Guillain-Barre to drętwienie, uczucie kłucia w palcach oraz osłabienie dolnych kończyn. W ciągu następnych kilku do kilkunastu dni, symptomy te nasilają się, co prowadzi do niedowładu mięśni. W takim momencie, pacjenci zaczynają napotykać trudności przy wykonywaniu czynności takich jak stanie na palcach, zaciskanie pięści czy chodzenie po schodach. Ponadto, choroba ta może również powodować problemy z mówieniem i przełykaniem.
W szczególnie ciężkich przypadkach zespół Guillain-Barre może skutkować paraliżem mięśni twarzy i kończyn, uniemożliwiający pacjentom jakikolwiek ruch. Do innych poważnych objawów GBS należą wahania ciśnienia krwi i kłopoty z oddychaniem. Statystyki wskazują, że około 5 proc. osób dotkniętych tym zespołem umiera.
Badacze z Uniwersytetu Michigan mają zamiar przeprowadzić kolejne badania, aby zobaczyć, czy inne bakterie i wirusy również mogą być przyczyną zespołu Guillain-Barre. Uważają, że ich wyniki mogą pomóc w rozwijaniu nowych metod leczenia, które w przyszłości będą wspierać pacjentów w ciężkich stadiach choroby. Jest to kluczowe, mając na uwadze fakt, że wielu pacjentów z GBS nie może brać udziału w badaniach nad nowymi lekami ze względu na swój stan zdrowia.