Kiedy warto się spóźnić? Nie zawsze trzeba być punktualnym

    Kiedy warto się spóźnić? Nie zawsze trzeba być punktualnym

    Punktualność w tym przypadku nie jest grzecznością królów.
    Punktualność w tym przypadku nie jest grzecznością królów.
    Źródło zdjęć: © Getty Images | seb_ra
    29.02.2024 09:55
    Wielu ludzi ma problem ze spóźnialstwem i kiedy muszą odczekać na kogoś innego choćby parę minut, od razu ogarnia ich nerwowe napięcie spowodowane brakiem punktualności tej osoby. W takich momentach często dochodzi do wymiany zdań, które i tak nie wnoszą niczego nowego. Ci ludzie uznają punktualność za swój atut, uważając ją za sygnał odpowiedniego wychowania i dobrych manier. Jednak czy zawsze warto być punktualnym?

    Społeczeństwo można podzielić na dwie kategorie, jeśli chodzi o podejście do czasu. Jedni są zawsze punktualni, często zjawiają się na umówione spotkania wcześniej, aby zapobiec ewentualnemu spóźnieniu. Tymczasem inni ciągle się spóźniają, akceptując parominutowe czy nawet dłuższe opóźnienia bez większych wyjaśnień czy poczucia winy. Jak mówił król Ludwik XVIII, już w tamtych czasach punktualność była grzecznością królów, ale czy rzeczywiście w świecie savoir-vivre'u spóźnianie się uznaje się za faux pas?

    Czy punktualność jest tylko cnotą królów?

    Osoby, które cenią swój czas i są zawsze punktualne, mogą być zdumione, że zasady dobrego zachowania akceptują pewne spóźnienia. Nie chodzi tutaj jednak o znaczne opóźnienia, które stanowią ekstremalne przypadki. Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u, uznaje się za dobre maniery spóźnienie się o kilka minut, zwłaszcza gdy jesteśmy zaproszeni do czyjegoś domu. Skąd taka praktyka?

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Zdecydowanie wielu z nas od najmłodszych lat słyszało od rodziców zasady zachęcające do zachowania punktualności przy każdym umówieniu się z kimś. Takie zachowanie ma kluczowe znaczenie w życiu codziennym, gdy potrzebujemy być punktualni w pracy, na ważnych spotkaniach czy nawet na prostych randkach i rodzinnych uroczystościach. Bycie spóźnionym mogłoby być odbierane jako brak szacunku, czego przecież nie chcemy. Czasami nawet osoby zawsze punktualne mogą się spóźnić, nawet gdy wyruszyły na umówione spotkanie w odpowiednim czasie. Istnieje jednak sytuacja, w której punktualność nie jest wskazana.

    Kiedy spóźnienie jest mile widziane?

    Zdarza się, że zostajemy zaproszeni do przyjaciół lub rodziny, aby ich odwiedzić w domu. Dotyczy to również świąt czy innych okazji rodzinnych bądź towarzyskich przyjęć, które odbywają się w ich domach. Wtedy lekkie spóźnienie może okazać się korzystniejsze niż zbyt wczesne przybycie, umożliwiając zarówno nam, jak i naszym gospodarzom komfortowe przygotowanie się do spotkania. Jeżeli masz zamiar odwiedzić znajomych lub rodzinę, pamiętaj, by delikatnie się spóźnić.

    Dzięki temu dajesz gospodarzom czas do przygotowania siebie i domu, zapobiegając ich zaskoczeniu. Natomiast w przypadku spotkań w miejscach publicznych, punktualność jest kluczowa, gdyż jej brak może być negatywnie odebrany przez towarzysza jako lekceważenie. Tutaj punktualność rzeczywiście jest cnotą godną królów, a od spóźnienia lepiej zrezygnować. Tę radę dotyczącą punktualności na swoim TikToku podzieliła się z nami dr Irena Kamińska-Radomska, specjalistka od etykiety.

    Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
    Zobacz także