Czym zastąpić trawę? Sprawdź, co poleca Maja Popielarska
19.04.2024 11:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Maja Popielarska podzieliła się swoim zachwytem dotyczącym codziennych spacerów wzdłuż pięknej łączki bylinowej, która zastąpiła tradycyjny trawnik w wąskiej przestrzeni między ulicą a ogrodzeniem. Entuzjastyczne reakcje jej obserwujących nie pozostawiają wątpliwości - wielu z nich również docenia ten pomysł. Piszą oni o bujnie rozwijającym się kurdybanku i innych roślinach, które dodają naturalnego uroku ich otoczeniu.
Jak przypomina Maja Popielarska wiosenna to idealny czas na to, aby zająć się ogrodem. Ostatnio zaprezentowała nagranie, na którym wskazuje na niedoceniane, ale warte uwagi gatunki bylin. Według niej doskonale zastąpią tradycyjne trawniki.
Jakie byliny poleca Popielarska?
Jasnoty wyróżniają się długim okresem kwitnienia, który trwa od wiosny do jesieni. Mogą mieć kwiaty w różnorodnych kolorach, od fioletu po biały. W Polsce naturalnie występuje osiągająca do 60 cm wysokości jasnota plamista z charakterystycznymi purpurowymi płatkami.
Jakie rośliny można posadzić zamiast trawy?
Niezapominajki, o których wspomina Maja Popielarska, to delikatne kwiaty przeważnie w odcieniach niebieskiego, idealne zarówno do ogrodu, jak i na balkon. Kwitną one już od kwietnia i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to, że dziko rosnące egzemplarze znajdują się w Polsce pod ochroną, najlepiej jest je posadzić samemu.
Pierwiosnki nie potrzebują specjalnej troski w zakresie nawożenia czy pielęgnacji. Są odporne na zimowe chłody i co roku na wiosnę oczarowują swoim kolorowymi kwiatami. Uprawiane mogą być zarówno w ogrodach, jak i w mieszkaniach czy na balkonach. Posiadają liście o zróżnicowanych kształtach i różnokolorowe kwiaty w baldachimowatych kwiatostanach.
Kurdybanek, często mylnie postrzegany jako chwast, cieszy się uznaniem w medycynie ludowej i z powodzeniem może upiększać otoczenie dzięki swoim drobnym, niebieskofioletowym kwiatom, kwitnącym od kwietnia do lipca.
Polecane są też łatwe w uprawie szafirki i barwinek pospolity. Obie te byliny prezentują się pięknie dzięki fioletowym kwiatom. Cechują się wysoką odpornością na niemal na każdy typ gleby, ale nie znoszą suchego i zbitego podłoża. Są to rośliny wieloletnie, co sprawia, że mogą cieszyć oko przez długi czas.