Bez kolejek w przychodniach. Zmiany już weszły w życie

  Te osoby wejdą do lekarza bez kolejki
  Te osoby wejdą do lekarza bez kolejki
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | eunikas

  15.03.2024 13:41

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Wielokrotnie zdarzało się każdemu z nas stać w nieskończonej kolejce w oczekiwaniu na wizytę lekarską. To doświadczenie, pełne chaosu i długiego oczekiwania, sprawiało, że opuszczając przychodnię, mieliśmy wrażenie, że nasz stan zdrowia jeszcze się pogorszył. Jednakże, od 1 marca zmienia się to - w przychodniach NFZ specjalne osoby będą mogły omijać kolejkę. Kim są te osoby, które mają to przywilej?

  Długie oczekiwanie na wizytę w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) było do tej pory czymś oczywistym, podobnie jak długie kolejki oczekujących pacjentów, którzy liczyli na szybką pomoc. Od niedawna jednak zmieniło się to dzięki usprawnieniom wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia, które mają na celu skrócenie czasu oczekiwania na wizytę lekarską i zapewniają możliwość przyjęcia bez kolejki. Jakie zmiany zatem zaszły w przychodniach?

  Kto wchodzi bez kolejki do lekarza?

  Bardzo wielu z nas już wie, że pewne grupy osób mogły do teraz korzystać z przywileju wstępu bez kolejki do gabinetu lekarskiego. Nowelizacja ustawy, o której donosi serwis "Money.pl", wprowadza od marca bieżącego roku kolejną grupę osób uprzywilejowanych. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, bez konieczności czekania w kolejce wstęp mają osoby, które korzystają ze świadczeń kompensacyjnych za szkody wyrządzone w trakcie leczenia w POZ lub w placówkach publicznych. Istotnym jest jaki czas obejmuje ważność wydanego zaświadczenia – pacjenci posiadający takie zaświadczenie uprawnieni są do leczenia bez czekania przez pięć lat od daty jego wydania.

  Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu, poniżej materiału wideo.

  Kolejne zmiany w publicznej opiece zdrowotnej nie kończą się na leczeniu bez kolejki i wiążą się z wprowadzeniem ściśle określonych zasad. Placówki medyczne są teraz zobowiązane nie tylko do obsługiwania pacjentów z listy oczekujących poza tradycyjną kolejnością, ale również muszą zapewnić pomoc lekarską w dniu zgłoszenia się osoby chorej. W sytuacjach wyjątkowych, gdy niemożliwe jest przyjęcie bez kolejki, placówka musi zaproponować pacjentowi nową datę wizyty, na którą również nie będzie musiał czekać.

  Kto jeszcze może wejść do lekarza bez kolejki?

  Obowiązuje wyznaczona lista osób uprawnionych do pomijania kolejek, której muszą przestrzegać nie tylko placówki medyczne, ale i pacjenci czekający na wizytę. Oprócz nowej grupy uprzywilejowanej, do zachowania prawa wstępu bez oczekiwania uprawnione są również osoby takie jak: Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni, kombatanci, kobiety w ciąży, osoby z zaawansowanym stopniem niepełnosprawności oraz te, które zanim osiągnęły 18. rok życia, doznały trwałych uszkodzeń ciała.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także