×

Żywa czy sztuczna choinka lepsza dla środowiska? Ekolog rozwiewa wątpliwości

Wielu z nas przed świętami zastanawia się, którą choinkę wybrać? Chcemy żyć w zgodzie z naturą, wybierając ekologiczne rozwiązania. Które drzewko powinniśmy więc ubrać na święta, aby być eko- sztuczne czy żywe?

Ekolog ostrzega

Choinka to nie odłączy atrybut świąt, który znajduje się prawie w każdym domu. Profesor Piotr Skubała doradza, co zrobić by najlepiej przysłużyć się środowisku:

Chcąc dbać o środowisko pozwólmy po prostu rosnąć tym drzewkom – mamy wtedy mniej dwutlenku węgla w atmosferze, czystsze powietrze i piękniejszy krajobraz. Oczywiście wiem, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego symbolu, jednak warto pamiętać, że i choinka naturalna i sztuczna ma swój ślad ekologiczny i węglowy

Żywa czy sztuczna?

A jeśli już chcemy zakupił choinkę to, którą powinniśmy wybrać? Profesor tłumaczy:

Produkcja naturalnej choinki to 3,1 kg gazów cieplarnianych na rok, natomiast sztucznej – 8,1 kg. Ta druga ma więc zdecydowanie bardziej negatywny wpływ na środowisko.

Co ciekawe produkcja sztucznej choinki wymaga już wielkich nakładów:

Poza tym są one produkowane przede wszystkim z nieodnawialnych zasobów naturalnych – z gazy, ropy. Co więcej, choinki sztuczne rozkładają się nawet kilkaset lat, zatruwając wodę, glebę, powietrze. A jeżeli chcielibyśmy je spalić, nawet w specjalnych miejscach, to w wyniku tego procesu powstają toksyny i bardzo niebezpieczne rakotwórcze związki.

Czy potrzebna nam cała choinka?

Profesor prosi aby zastanowić się nad zrezygnowaniem z drzewa na rzecz świerkowej gałązki. Wygląda ona równie pięknie przekonuje:

Dlatego zalecam zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy na Boże Narodzenie choinki – jeśli tak, to zachowajmy umiar, zastanówmy się, czy np. nie wystarczy gałązka iglasta, czy to musi być całe drzewko dużych rozmiarów. Nie prześcigajmy się w rozmiarze naszych choinek, bo we współczesnym świecie pełnym zagrożeń środowiskowych, nie jest to na miejscu

A może zainwestujecie w drzewko ze ścinki? Jaka choinka zagości u was w tym roku?

Źródła: naukawpolsce.pap.pl
Fotografie: Youtube (miniatura wpisu), www.youtube.com

Może Cię zainteresować