×

Nie uprawiali seksu przez kilka lat. Powodem było ich dziecko

Komunikacja jest podstawą życia w społeczeństwie. W teorii wiemy o tym bardzo dobrze, ale w praktyce często o tym zapominamy. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy z kimś w związku. Jeden z seksuologów opowiedział, jak brak komunikacji i „zapominanie” o partnerze po pojawieniu się dziecka, może zniszczyć życie intymne, a w konsekwencji cały związek.

Rozmowa jest kluczem

Andrzej Gryżewski jest doświadczonym seksuologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W rozmowie z portalem „Kobieta Gazeta.pl” opowiedział o tym, czy to możliwe, żeby seks w długoletnim związku był udany. Specjalista zaznaczył, że najważniejsze jest to, co może wydawać się dość oczywiste. Nieustanna praca nad swoim życiem intymnym.

Istotną kwestią jest komunikacja między partnerami. Opowiedział, że w swoim życiu zawodowym spotkał pary, które oczekiwały tego samego od seksu, ale przez lata nie potrafiły ze sobą porozmawiać:

Jeśli mężczyzna dwa razy inicjuje seks oralny, a kobieta odmawia – raz – bo dokądś się śpieszyli, drugi – bo było późno – on dochodzi do wniosku, że ona nie lubi seksu oralnego. Dopiero u mnie w gabinecie porozmawiali o tym, i co się okazało? Ona bardzo lubi seks oralny, ale jej poprzedni partner potrzebował dużo czasu, by mógł osiągnąć orgazm i zakodowała sobie, że na to trzeba czasu. Tymczasem jej nowy partner dochodzi do satysfakcji w dwie minuty

Imgur

Nasze upodobania mogą się zmienić

Rozmowa jest podstawą udanego życia intymnego. Bez niej bardzo łatwo się ze sobą rozminąć. Nawet w długim związku nie powinniśmy zakładać, że partner czyta nam w myślach. Trzeba pytać i opowiadać o swoich potrzebach. Tym bardziej, że przez lata, preferencje seksualne mogą ulegać zmianie:

Co pięć lat zmienia się rozkład stref erogennych, by zachęcić pary do seksu i prokreacji w stałych związkach. Tymczasem mimo upływu czasu on pieści ją dokładnie tak samo, bo wydaje mu się, że ona to lubi, podczas gdy sam chętnie zrobiłby coś innego. A ona wcale tego nie lubi i też by coś zmieniła

Od nudy jest blisko do zdrady

Poza brakiem komunikacji, inną rzeczą, która wpływa na obniżenie jakości życia seksualnego jest zwykła nuda. Niektórzy przez lata tkwią w tym samym schemacie i boją się wyjść ze strefy komfortu. Czasem wystarczy zobaczyć partnera w zupełnie nowej roli:

Kobieta znudzona swoim mężczyzną też nie miała ochoty na seks z nim. Zmieniło się to, gdy pojechała odebrać go z paintballa i zobaczyła go w zupełnie innej sytuacji niż domowa. Po tym wydarzeniu mieli najlepszy seks od lat

W rozmowie z „Kobieta Gazeta.pl”, specjalista zaznacza także, że czasem warto sięgnąć po gadżety erotyczne. Lata 90. dawno minęły, a obecne sex shopy wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś. Mogą zupełnie odmienić życie intymne niektórych par. Wystarczy się tylko przełamać:

To są normalne sklepy z wykwalifikowaną obsługą. Gdy czegoś nie wiemy, można zapytać. Bez obawy, że zostaniemy przyłapani na niewiedzy i się ośmieszymy

Trzeba przy tym pamiętać, że same gadżety nie załatwią za nas wszystkiego. Nie zastąpią starań o partnera/partnerkę i naszej inicjatywy. Tymczasem warto przełamywać rutynę, bo zdrada zaczyna się właśnie od nudy.

Trzeba zapanować nad rozpraszaczami

Negatywny wpływ na związki może mieć także narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego. Partnerzy przyjmują nowe, nieznane do tej pory role i zapominają, że są też kochankami. Dla niektórych związków „morderstwem” jest spanie w jednym łóżku z dzieckiem. Specjalista opowiedział o pewnej parze, która nie uprawiała seksu przez 10 lat, bo cały czas spali w łóżku z 9-letnim dzieckiem. Tym czasem takie zachowanie może mieć negatywny wpływ na wszystkich:

To jest bardzo niezdrowe nie tylko dla związku, ale też dla rozwoju psychoseksualnego tego dziecka

Warto też zrezygnować czasem z innych rzeczy, które nas rozpraszają. Nadużywanie social media, telefonów i konsoli, potrafi bardzo namieszać w związku.

Pixabay

Dbajmy o siebie

Inną istotną kwestią jest też higiena osobista. To wydaje się oczywiste, ale po kilku latach w związku, niektóre osoby nie dbają o siebie tak jak kiedyś. Dodatkowo warto pamiętać, by niektóre zabiegi, takie jak obcinanie paznokci czy golenie nóg, warto wykonywać w samotności. Nawet po wielu latach może się okazać, że partner nie lubi, kiedy robimy pewne rzeczy w jego towarzystwie:

Pewien mężczyzna nie mógł znieść jedzenia w łóżku, kolejny – obcinania paznokci przez partnerkę, również w łóżku, bo później wbijały mu się w plecy. Mężczyźni lubią też po kilku latach związku się zapuścić – tyją, przestają o siebie dbać

Myślicie, że część z tych rad przeniesiecie na swoje życie intymne?

Może Cię zainteresować

zamknij