×

ZUS przypomina! Już niedługo skończy się czas na złożenie ważnego wniosku

Złożenie wniosku o 300+ musi mieć miejsce już niedługo. Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przypomniała ostatnio, do kiedy można składać wnioski o wypłatę. Jak podała, rodzicom zostało jeszcze ponad dwa miesiące na zrobienie tego.

Do kiedy jest czas na złożenie wniosku o 300+?

We wtorek 27 września Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przypomniała do kiedy można składać wnioski o wypłatę świadczenia 300 plus. Rodzice mają jeszcze ponad dwa miesiące, by złożyć dokument. Dokładny termin mija z dniem 30 listopada. Jak podaje Uścińska, ZUS w tym roku wypłacił nawet 4,2 mln dodatków na wyprawkę szkolną.

1300 zł dla każdego
Pixabay

Pieniądze z programu „Dobry start” mogą przysługiwać osobie, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Wynika z tego więc, że dokumenty może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Jak wygląda złożenie wniosku o 300+ w przypadku dzieci, które przebywają w rodzinach zastępczych? Ich opiekunowie też mogą ubiegać się o dofinansowanie. W takiej sytuacji dokumenty składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Co więcej, dodatek z programu „Dobry start” przysługuje bez względu na dochody. Otrzymane pieniądze można wykorzystać m.in. na zakup podręczników, zeszytów, czy też sprzętów i innego wyposażenia.

Jak można złożyć wniosek o dofinansowanie w programie?

Złożenie wniosku o 300+ skutkuje otrzymaniem jednorazowej pomocy finansowej na każde uczące się w szkole dziecko. Zakres wiekowy to od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat. Czyli przez okres, kiedy dziecko podejmuje naukę. Jak wygląda złożenie wniosku o 300+ w praktyce? Jest na to kilka sposobów. Świadczenia można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, pieniądze trafią na konto bankowe wskazane we wniosku. Pełne informacje odnośnie złożonego dokumentu i jego obsługi, zainteresowani mogą znaleźć na portalu PUE ZUS. Podane tam będą, m.in. status obsługi wniosku czy szczegółowe informacje o świadczeniu. Wystarczy zalogować się na swój profil na portalu, a następnie przejść do zakładki „Dobry start”.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij