×

Dziewczyna zostawiła soczewki w oku na 6 miesięcy i Ameby zjadły jej gałki oczne!

ifl

Ta historia brzmi jak klasyczny przykład mitu, który nigdy nie wydarzył się w rzeczywistości. Niestety się wydarzył, a pochodząca z Tajwanu, Lian Kao naprawdę została oślepiona w wyniku pozostawienia w oku na długi czas soczewek.

Przestrzeń między soczewką, a okiem nadaje się idealnie do wyhodowania mikroorganizmów, które nie lubią tlenu, a co najgorsze żerują na rogówce.

paskudztwo

Acanthamoeba nie żywi się bezpośrednio ludzką tkanką. Zamiast tego je bakterie. Przez zaniedbanie Kao, zakażenie bakteryjne w jej oku mocno się rozwinęło, więc ameba miała sporą płaszczyznę do pożywienia.

Pełzakowate zapalenie rogówki (acanthamoeba keratitis) może powstać w momencie, gdy nie dezynfekuje się w odpowiedni sposób soczewek kontaktowych. Brak higieny może doprowadzić do tak tragicznej sytuacji.

W momencie, gdy soczewki nie są dobrze wyczyszczone, stanowią zagrożenie. Jest ono jeszcze większe w momencie, gdy nie wyciąga się ich z oka w ogóle. Kao prawdopodobnie nie wyciągała ich przez pół roku, nie tylko śpiąc w nich, ale na przykład zażywając kąpieli w basenie. W takich zbiornikach często występuje Acanthamoeba.

Doktor Wu Jian-dr Liang, kierownik okulistyki w Szpitalu Wan Fang mówi, że „Niedobór tlenu może niszczyć powierzchnię tkanki nabłonkowej, tworząc małe rany, w których bardzo łatwo pojawiają się infekcje, rozprzestrzeniając się w oku”.

W wielu przypadkach można dokonać naprawy rogówki, ale nie zawsze kończy się to sukcesem, ponieważ ciężko jest pozbyć się infekcji z tego miejsca.

To specyficzne zapalenie rogówki, powoduje ból, zaczerwienienie oka i zaburzenia widzenia, ale zaskakująco często ból nie jest na tyle intensywny, aby natchnąć osobę do szukania pomocy u specjalisty. Bardzo ważne w profilaktyce jest mycie rąk – szczególnie przed zmianą soczewek.

Może Cię zainteresować