×

Żona czy teściowa? To, kogo widzisz w pierwszej kolejności, zależy od wieku

Żona czy teściowa? Którą z nich dostrzeżesz na rysunku jako pierwszą? Naukowcy uważają, że to, czy zauważasz tę starszą, czy tę młodą kobietę, zależy od Twojego wieku.

Niezwykła iluzja

„Moja żona i moja teściowa” – pod taką nazwą jest znana jedna z najsłynniejszych iluzji optycznych na świecie. A nazwano ją już ponad 100 lat temu. Dwuznaczną figurę wymyślił Williama E. Hilla w 1915 r. Jednak do dzisiaj jest popularna.

Naukowcy z z Uniwersytetu Flinders w Australii przeprowadzili badania, których celem było ustalenie, czy „uprzedzenia wynikające z własnego wieku wpływają na początkową interpretację obrazu na poziomie podświadomości”. By się o tym przekonać, przebadali 393 osoby (242 mężczyzn i 141 kobiet) w wieku od 18 do 68 lat. Badanym pokazywano omawianą grafikę na zaledwie pół sekundy, a następnie pytano ich o to, co zobaczyli.

Okazało się, że większość biorących udział w badaniu najpierw dojrzała młodą kobietę. Psychologowie uważają, że to nie przypadek, ponieważ w grupie badanych przeważali ludzie młodzi. Co ciekawe, 10 proc. najstarszych uczestników badania na początku wskazało starszą kobietę. Stąd wniosek, iż to, co widzimy, w dużej mierze zależy od naszej metryki.

Żona czy teściowa?

Na rysunku znajduje się zarówno młodsza, jak i starsza kobieta. Dlatego mówimy o „żonie i teściowej”. A Ty, którą dostrzegasz jako pierwszą?

żona czy teściowa
Twitter

Na rysunku widać półprofil młodej kobiety oraz profil starszej kobiety, patrzącej w lewą stronę. Zarys żuchwy „żony” to jednocześnie nos „teściowej”. Ucho młodej kobiety jest okiem starszej, z kolei linia naszyjnika młodszej stanowi linię ust starszej.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij