×

Papież Franciszek znosi tajemnicę papieską! Chodzi przede wszystkim o nadużycia seksualne

Papież Franciszek w ogłoszonym 17 grudnia br. dokumencie zdejmuje tajemnicę papieską z toczących się procesów związanych z nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich. Mowa tu o czynach popełnionych przez duchownych, jak również o usiłujących zamaskować przestępstwa przedstawicielach władzy kościelnej.

Koniec zmowy milczenia

W Watykanie ogłoszono tekst nowej instrukcji, która będzie dotyczyć kwestii tajemnicy procesów. Nowe wytyczne mają na celu zniesienie „tajemnicy papieskiej” i nałożenie „tajemnicy urzędowej” przy jednoczesnym zapewnieniu „dobrego imienia osób zaangażowanych”.

Ostatni, piąty punkt dokumentu stwierdza:

Temu, kto zgłasza taką sprawę, kto twierdzi, że został poszkodowany, a także świadkom nie można narzucić zobowiązania do milczenia w kwestiach ją dotyczących

Tajemnica papieska jest szczególnym rodzajem poufności w Kościele Katolickim

Jeśli dojdzie do jej świadomego złamania, jest to uznawane za grzech ciężki. W skrajnych sytuacjach osobom, które nie dotrzymały tajemnicy, grozi nawet ekskomunika.

Arcybiskup Charles Scicluna, pomocniczy sekretarz w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, specjalizujący się w nadużyciach seksualnych księży, nazwał decyzję papieża „epokową”.

Ta decyzja ułatwia organom władzy i ofiarom dostęp do informacji

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować