×

Zniesienie obostrzeń w Polsce. Mimo dużej liczby zakażeń, rząd wprowadza zmiany

Zniesienie obostrzeń w Polsce. Rząd podjął decyzję, która sprawi, że Polacy będą mogli powrócić do pewnego rodzaju normalności sprzed epidemii koronawirusa. Niezależnie od liczby zakażeń, możliwa będzie organizacja imprez w dużych skupiskach ludzkich, również tych sportowych.

Zniesienie obostrzeń w Polsce

Na ten moment czekało wielu Polaków. Zmęczeni epidemią ludzie nareszcie będą mieli szansę odetchnąć pełnią życia i powrócić do ulubionych zajęć. Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza sporo zmian w naszym życiu codziennym. Jedną z nich jest skrócenie dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m.

Luzowanie obostrzeń dotyczy także zwiększenia limitów osób, które mogą uczestniczyć w imprezach zbiorowych takich jak targi, konferencje, pokazy kinowe czy wydarzenia sportowe. Dozwolona liczba osób zostanie zwiększona do 50 procent.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński uzasadnia tę decyzję słowami:

Widzimy, że na obiektach sportowych, z wyjątkiem pierwszych meczów, zasady sanitarne są dość dobrze przestrzegane i egzekwowane. Ta odpowiedzialność po stronie organizatorów, jak i kibiców pozwala na zwiększenie limitu dostępnych miejsc dla fanów sportu

Cieszyński zaznacza, że kongresy czy szkolenia są wydarzeniami, podczas których liczba osób może być całkowicie kontrolowana. Co więcej, istnieje możliwość ewidencjonowania osób z imienia i nazwiska.

Co za tym idzie, mogliśmy tu wprowadzić pewne poluzowania co do tzw. dystansu społecznego.

Nowe zasady wejdą w życie już 21 lipca. Wiele osób kwestionuje ich zasadność, biorąc pod uwagę, że tylko dziś odnotowano w Polsce aż 358 zakażeń koronawirusem.

Co przewiduje projekt?

W rozporządzeniu znalazły się szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób mogą być zajmowane miejsca w kinach oraz na imprezach artystycznych i rozrywkowych. Obowiązek naprzemiennego siadania w kinach, amfiteatrach czy klubach został już zlikwidowany.

Niemniej jednak, widzowie nadal będą musieli zakrywać nos i usta do momentu zajęcia miejsca siedzącego oraz podczas poruszania się po obiekcie. Odległość od sąsiedniego widza powinna wynosić 1,5 m. Obniżeniu uległ także limit uczestników targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań na osobę na 2,5 mkw.

Limit publiczności na stadionach piłkarskich i żużlowych podniesiono o 50 procent. W zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym poza polami golfowymi, kortami tenisowymi, stajniami, stadninami i torami wyścigowymi dla koni, infrastrukturą do sportów wodnych i lotniczych, będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 300 uczestników. Przy tym do limitu nie należy wliczać osób odpowiedzialnych za obsługę wydarzenia. Zniesiony został także limit uczestników zajęć na basenach.

Rozporządzenie wejdzie w życie 21 lipca 2020 r., z wyjątkiem wybranych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia 2020 r.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij