Znaleźli cenną skamieniałość. To zwierzę, które żyło 16 milionów lat temu

  Znaleźli cenną skamieniałość. To zwierzę, które żyło 16 milionów lat temu

  Odkryto skamieniałość delfina rzecznego
  Odkryto skamieniałość delfina rzecznego
  Źródło zdjęć: © news.uzh.ch
  30.03.2024 08:53

  Grupa badaczy pochwaliła się odnalezieniem skamieniałości delfina słodkowodnego, którego wiek przekracza 16 milionów lat. To prehistoryczne zwierzę miało swoje siedlisko w obszarze Amazonii, w części należącej do Peru. Delfiny tego typu są niezwykle rzadkie i znajdują się na skraju wyginięcia.

  W opublikowanym artykule, który pojawił się w prestiżowym periodyku "Science Advances" przedstawiono wyniki badań nad skamieniałym delfinem. Szacuje się, że żył on przed około 16 milionami lat w regionie Amazonii. Znalezisko reprezentuje zwierzę o długości ciała między 3 a 3,5 metra, przystosowane do życia w środowisku słodkowodnym.

  Cenna skamieniałość z Amazonii

  Delfiny rzeczne, do których należało to prehistoryczne znalezisko, są jednymi z najrzadziej spotykanych waleni na świecie, a ich populacja znajduje się w stanie krytycznego zagrożenia.

  Treść kontynuowana jest poniżej dołączonego materiału wideo.

  Zaskakującym jest fakt, że współczesne delfiny rzeczne z Azji Południowej są najbliżej spokrewnione z przedstawicielem prehistorycznym, mimo iż bezpośrednie pokrewieństwo między tymi grupami nie zostało stwierdzone. Istnienie obydwu grup świadczy o dawnej różnorodności waleni, które zamieszkiwały różne zakątki Ziemi.

  Zespół z Uniwersytetu w Zurichu w Szwajcarii opisał, największy dotychczas znaleziony, gatunek delfina rzecznego nazwany Pebanista yacuruna. Nazwa odwołuje się do mitologicznych wodnych mieszkańców Amazonii.

  Gatunek ten zalicza się do rodziny Platanistoidea, która była obecna w oceanach od 24 do 16 milionów lat temu. Badacze podkreślają, że mimo oceanicznych przodków, ten gatunek przystosował się do życia w słodkiej wodzie.

  Odkryto skamieniałość sprzed 16 mln lat
  Odkryto skamieniałość sprzed 16 mln lat© news.uzh.ch

  W artykule zwrócono uwagę na problematyczny charakter prowadzenia badań paleontologicznych w Amazonii. Dostęp do skamieniałości jest możliwy wyłącznie w sezonie suchym, gdy poziom wód rzecznych obniża się, co odsłania skalne podłoże. Zanim nadejdzie pora deszczowa, która może zmyć te cenne okazy, muszą one zostać odnalezione i w odpowiedni sposób zabezpieczone.

  Źródło artykułu:PAP
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także