×

Zmieni się wygląd radiowozów! Teraz wzbudzą większe poczucie bezpieczeństwa?

Już od listopada zmieni się wygląd radiowozów! Największa zmiana? Na pojazdach pojawi się hasło, które zapowiadano od dłuższego czasu. Czy teraz radiowozy wzbudzą większe poczucie bezpieczeństwa i sympatii wśród obywateli?

Czy Polacy lubią policjantów?

Niejednokrotnie wykonują swoją pracę, narażając przy tym życie. Podczas służby czy po godzinach – w wielu sytuacjach pomagają potrzebującym. Mimo to o policji zdecydowanie częściej mówimy w kontekście nagannych, a nawet kryminalnych zachowań. Na co dzień funkcjonariusze słyszą określenia, wśród których porównanie do „najlepszego przyjaciela człowieka” lub sympatycznego niebieskiego ludzika z wioski Smerfów, okazuje się największym komplementem.

Mimo to, w ubiegłym roku policja chwaliła się sondażem CBOS, z którego wynikało, że aż 75 proc. Polaków dobrze ocenia pracę funkcjonariuszy, a tylko 16 proc. jest z niej zadowolonych.

Ale wydaje się, że sondaż przedstawił mocno optymistyczną wersję wyników. Bardzo często słyszymy opinie, że w Polsce policjanci nie są ani pomocni, ani sympatyczni. Wystarczy wspomnieć, że mundurem często straszy się dzieci. Widok policjantów nie wywołuje zwiększonego poczucia bezpieczeństwa, a raczej niepokój. Bardzo często powtarzają się również narzekania na brak mocy sprawczej, opieszałość, a także brutalność policji.

Zmieni się wygląd radiowozów!

„Frontem do klienta”, a raczej do obywatela – tak chce działać polska policja. Na znak, że funkcjonariuszom zależy na ociepleniu wizerunku, Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zmienić oznakowanie radiowozów! Pojawią się gwiazdy (nie mylić z tymi z ulicznych protestów) i wymowne hasło.

27 października w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 października 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Z dokumentu wynika, że na radiowozach pojawią się dwa dodatkowe elementy.

Hasło, które wyłoniono z 4,5 tys. innych

Pierwszym z nich będzie gwiazda z numerem alarmowym 112, a drugim hasło „Pomagamy i chronimy”. Hasło w 2016 r. wygrało konkurs zorganizowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, wyłoniono je spośród 4,5 tys. propozycji. Nawiązuje do motta policji z Los Angeles. Polska Policja promuje się nim już od pewnego czasu.

Informacja o numerze alarmowym 112 będzie miała aspekt edukacyjny. A sentencja „POMAGAMY I CHRONIMY” przypomni społeczeństwu o misji policji

– powiedział inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Jak informuje scigacz.pl, Minister Infrastruktury podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. To oznacza, że zacznie ono obowiązywać za 14 dni. Nowe oznaczenia otrzymają pojazdy, które wejdą do służby w przyszłości. Z kolei nowe, żółte barwy na radiowozach, o których wspominano już w ubiegłym roku, prawdopodobnie pojawią się dopiero za kilka miesięcy.

Czy dzięki nowemu oznakowaniu polscy policjanci wzbudzą większe poczucie bezpieczeństwa? Czy hasło „Pomagamy i chronimy” sprawi, że więcej obywateli obdarzy funkcjonariuszy sympatią i zaufaniem?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij