×

Zmiany w przepisach o kredycie hipotecznym. Będą zwroty nawet do 5 tysięcy!

Przedwczoraj weszły zmiany w przepisach o kredycie hipotecznym. Banki będą oddawać pieniądze klientom. Zwroty sięgną nawet 5 tysięcy złotych! Wyjaśniamy, kogo dotyczą nowe przepisy i co należy zrobić, by odzyskać pieniądze będące kosztem na rzecz ubezpieczenia pomostowego. Czy banki są gotowe na zmiany? Niektóre z nich już teraz w ogóle zrezygnowały z dodatkowych opłat. 

Zmiany w przepisach o kredycie hipotecznym.

Według znowelizowanej ustawy o kredycie hipotecznym, przewiduje się zwrot dodatkowych opłat. Tych, które kredytobiorca ponosił i ponosi w okresie oczekiwania od podpisania umowy do momentu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczyste. W skrócie nowe przepisy tyczą się ubezpieczenia pomostowego, czyli dodatkowej umowy do kredytu hipotecznego. Co określa taka umowa? Zabezpiecza ona bank, który wypłacił już środki w ramach kredytu, ale nie uzyskał jeszcze prawomocnego wpisu dotyczącego ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej. Oznacza to, że bank po prostu zabezpiecza się w ten sposób na wypadek sytuacji, w której okazałoby się, że wpis do księgi wieczystej jest niemożliwy. W efekcie dla kredytobiorcy ubezpieczenie pomostowe jest uznane jako dodatkowy koszt. Związane są z nim wyższa marża dla banku oraz zwiększająca się miesięczna rata kredytu.

Zmiany mają na celu zapobieganie pobierania przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców” – mówił w lipcu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą. Największe problemy z wpisami do księgi wieczystej są w dużych miastach. Niektórzy czekają nawet ponad rok, płacąc dodatkowo od kilkuset do nawet 5 tys. zł.

Zmiany w przepisach o kredycie hipotecznym

Zmiany ustawy dotyczą umów nowych i już podpisanych

Przypominamy, że 5 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Ustawę oficjalnie ogłoszono 17 sierpnia, zaś zaktualizowane i zmodyfikowane przepisy zaczęły obowiązywać od 17 września.

Są to bardzo ważne zmiany, ponieważ znowelizowane przepisy mają zastosowanie nie tylko do umów kredytowych zawartych od dnia wejścia w życie ustawy, czyli 17 września, ale również tych, które zostały już zawarte i czekają na wpis do księgi wieczystej. Co zatem z pieniędzmi. Z informacji wynika, że mają one być zwracane w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Dodatkowo projekt przewiduje również, że pobrane opłaty będą kredytobiorcy zwrócone lub zaliczone na poczet spłaty kredytu mieszkaniowego i to bez konieczności składania specjalnych wniosków.

Może Cię zainteresować