×

Zmiany w podatkach od 1 lipca! Polski Ład 2.0. wchodzi w życie

Zmiany w podatkach od 1 lipca: od dziś wchodzi w życie Polski Ład 2.0, a wraz z nim m.in. obniżenie stawki podatku z 17 do 12 proc. i likwidacja ulgi dla klasy średniej. A jak wpłynie to na wynagrodzenia?

Zmiany w podatkach od 1 lipca

Wszyscy doskonale wiemy, jakie zamieszanie kilka miesięcy temu wywołał Polski Ład. Teraz przyszła pora na Polski Ład 2.0. Czy mamy powody do radości? Czy tym razem znów okaże się, że ktoś pomylił się w obliczeniach…?

2.0 jest dużo lepszy niż Polski Ład 1.0. Co do tego nie mam wątpliwości. Czy jest lepszy niż przepisy obowiązujące w roku 2021? To się tak naprawdę dopiero okaże

– powiedział w rozmowie z magazynem „Polska i Świat” TVN24 Samir Kayyali, doradca podatkowy.

Zmian jest kilka, ale najważniejszą z nich jest obniżenie dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc. Skorzystają na tym wszyscy, którzy rozliczają się z fiskusem za pomocą skali podatkowej, niezależnie od rodzaju umowy: pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i przedsiębiorcy.

Jak czytamy na portalu Money.pl, najwięcej zyskać mają ci, których roczne dochody zbliżają się do granicy 120 tys. zł rocznie, bo wtedy cała pensja będzie opodatkowana stawką o 5 pp. niższą.

Z entuzjazmem lepiej się wstrzymać, bo nie jest tak, że zyskają wszyscy. Ani tak, że ci, którzy więcej zarabiają, więcej zyskają. Przypomnijmy: zlikwidowana zostaje ulga dla klasy średniej.

Co z pensjami?

Ci, którzy zarabiają mniej niż wynosi kwota wolna od podatku, czyli 2,5 tys. zł brutto miesięcznie, nie odczują zmian. Wynika to z faktu, że w tym przypadku dochody od początku roku są zwolnione z PIT (kwota wolna to 30 000 zł rocznie) i obniżka stawki niższej skali podatkowej w praktyce nic nie da. A co z pensjami pozostałych?

Od 1 lipca 2022 roku osoby, które zarabiają 5 tys. zł brutto otrzymają przelew wyższy o 125 zł. Te, których zarobki wynoszą 10 tys. zł – o 210 zł. Natomiast ci, którzy korzystali z ulgi, czyli mają pensję rzędu np. 7,5 tys. zł, zyskają tylko 65 zł miesięcznie

– informuje portal Money.pl, powołując się na wyliczenia firmy doradczej Grant Thornton.

Grafikę przygotowaną przez GT można zobaczyć poniżej:

Symulacje mogą się różnić, jeśli nie złożyłeś PIT-2, masz więcej niż 1 miejsce pracy lub źródło dochodów, złożyłeś wniosek o niestosowanie rolowania zaliczek, twoje wynagrodzenie jest zmienne, byłeś na L4, jesteś w PPK, masz podwyższone KUP (koszty uzyskania przychodu – red.)

– zaznacza Małgorzata Samborska z GT.

Niektórzy dostaną kilkadziesiąt, czasem kilkaset złotych wyższe wynagrodzenie netto, innym się nic nie zmieni, mogą być nawet osoby, których netto w lipcu będzie niższe, niektórzy dopiero w zeznaniu rocznym dostaną

– dodaje.

Cóż, Polska raczej nie należy do krajów, które mają przejrzysty i jasny dla wszystkich system podatkowy. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Choć ciężko sobie wyobrazić zamieszanie większe, niż to, które wywołał Polski Ład (te dwa słowa nadal brzmią złowieszczo).

Fotografie:
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij