×

Już niedługo kolejne zmiany w programie 500+. Nie będą dotyczyć jednak wszystkich

Początek nowego roku to najlepszy okres na wprowadzenie zmian. Nie inaczej będzie w przypadku flagowego programu partii rządzącej, jakim jest 500+. Okazuje się, że mają zostać wprowadzone nowe kryteria dochodowe pozwalające na otrzymywanie świadczenia. Co tak naprawdę się zmieni i czy rodzicom wyjdzie to na dobre? Odpowiedzi na to pytania udzieliła „Gazeta Wyborcza”.

Podniesienie kryterium dochodowego

Jak donosi dziennik, Ministerstwo Pracy zamierza podnieść kryterium dochodowe, od którego zależy przecież możliwość otrzymywania świadczenia 500+. Zmiana ta nie będzie jednak dotyczyć wszystkich. Ma dotknąć rodziny, które na chwilę obecną otrzymują pieniądze już na pierwsze dziecko. To właśnie w ich przypadku kryterium dochodowe ma zostać podniesione o 100 złotych.

Środki na pierwsze dziecko będą zatem przysługiwały rodzinom, gdzie dochód na osobę nie jest wyższy niż 900 zł netto. Nieco inaczej będzie to wyglądać w przypadku rodzin wychowujących dziecko z niepełnosprawnością – próg ten będzie wynosił 1300 zł netto na osobę.

Reakcje ludzi

Zmiana progów to jedno, a obawy rodzin związane z podwyższeniem płacy minimalnej to drugie. Co to znaczy? Otóż gdyby progi dochodowe nie uległy zmianie, prawo do otrzymywania 500+ straciłyby rodziny, w których zarabia się najniższą krajową. Jak odnosi się do tego wszystkiego Ministerstwo Pracy? Ciężko powiedzieć, ponieważ odmówiło jakiegokolwiek komentarza.

Od kiedy zmiany?

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 października 2019 roku.

Polecane

Może Cię zainteresować