×

Zmiany na mapie Polski od 1 stycznia 2021 roku. Pojawi się aż 10 nowych miast!

Zmiany na mapie Polski zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Aż 10 miejscowości rozpocznie nowy rok na prawach miejskich, a jeden powiat zmieni nazwę.

Nowe miasta w Polsce

1 stycznia 2021 roku na mapie Polski zostaną naniesione zmiany dotyczące nowych miast, których będzie aż 10 oraz zmiany nazwy jednego powiatu. Dotychczasowy powiat jeleniogórski zmieni nazwę na karkonoski. O zmianę wnioskowali samorządowcy, którzy uznali, że powiat karkonoski będzie lepiej brzmiał pod względem turystycznym i biznesowym. Oczywiście, miasto Jelenia Góra, rozsławione w tym roku przez pisarza Wojciecha Chmielarza w kryminale Prosta sprawa, nazwy nie zmienia.

W nowy rok na prawach miejskich wejdzie aż 10 miejscowości. Nie wszystkie spośród nich spełniły dwa podstawowe warunki: miejski układ architektoniczny i co najmniej dwa tysiące mieszkańców, z których ponad połowa utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Czasem nadanie praw miejsce następuje ze względów historycznym. W którym przypadku tak było? Przyjrzyjmy się liście 10 nowych polskich miast.

Zmiany na mapie Polski

  • Kamieniec Ząbkowicki w woj. dolnośląskim, powiecie ząbkowickim liczy 4533 mieszkańców i zostanie miastem, ponieważ jego cechy funkcjonalno-przestrzenne mają miejski charakter, a większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej.
  • Goraj w woj. lubelskim, powiecie biłgorajskim liczy zaledwie 968 mieszkańców, ale ta miejscowość posiadała prawa miejskie od 1398 do 1869 roku. Obecna zmiana jest przywróceniem praw miejskich utraconych w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym
  • Kamionka w woj. lubelskim, powiecie lubartowskim liczy 1925 mieszkańców i miała prawa miejskie 1458 do 1869 roku. Teraz zostaną jej przywrócone, ponieważ, jak wyjaśnia MSWiA, Kamionka jest objęta kilkoma ustaleniami planów zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi w granicach obecnej wsi „przewidziane są tereny rozwojowe przyszłego miasta obejmujące tereny pod zabudowę mieszkaniową, usługową, a także przemysłową”.
  • Solec nad Wisłą w woj. mazowieckim, powiecie lipskim liczy 965 mieszkańców i chociaż teraz jest wsią, to posiadał prawa miejskie od 1333 do 1869 roku, jako miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego. MSWiA twierdzi, że cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują miejski charakter osady. „Rynek w kształcie litery L pełni funkcję kulturalno-rekreacyjną”.
  • Sochocin w woj. mazowieckim, powiecie płońskim liczy 1997 mieszkańców i posiadał prawa miejskie od 1385 do 1870 roku, więc obecna zmiana jest przywróceniem dawnego statusu.
  • Wiskitki w woj. mazowieckim, powiecie żyrardowskim liczy 1404 mieszkańców i formalnie są wsią. Ale posiadały prawa miejskie od 1349 do 1870 roku. Za przywróceniem praw miejskich ministerstwo wskazuje, że większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Wiskitki są także zwodociągowane, w części skanalizowane i trwa w nich budowa sieci gazowej.
  • Dubiecko w woj. podkarpackim, powiecie przemyskim liczy 871 mieszkańców, czyli też za mało, ale miało prawa miejskie 1407 do 1934 roku i zwartą architekturę o miejskim charakterze z licznymi zabytkami.
  • Wodzisław w woj. świętokrzyskim, powiecie. Jędrzejowskim liczy 1100 mieszkańców i miał prawa miejskie od 1317 do 1870 roku. MSWiA wskazuje, że miejscowość ma miejski charakter, a poza tym przebiega przez nią droga ekspresowa S7.
  • Budzyń w woj. wielkopolskim, powiecie chodzieski, liczy 4861 mieszkańców i miał prawa miejskie przed 1458 rokiem, a straciła go w 1934 r. na wniosek mieszkańców, z powodów podatkowych. MSWiA chce status miasta przywrócić, gdyż większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej, a do tego Budzyń posiada zwartą zabudowę i centrum.
  • Koźminek w woj. wielkopolskim, powiecie kaliskim liczy 1800 mieszkańców i posiadał prawa miejskie od przynajmniej 1369 roku kiedy to pojawia się w źródłach historycznych jako miasto założone na prawie niemieckim. Status ten utracił w 1870 roku. Jako uzasadnienie MSWiS wskazuje zwarte centrum i rynek w promieniście wychodzącymi ulicami.

Uwzględniają te zmiany, Polska wejdzie w nowy rok z 954 miastami, z których dwie trzecie wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a reszta tworzy samodzielne miasta gminy. 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu.

Źródła: pl.wikipedia.org, www.fakt.pl, www.wprost.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Wikipedia

Może Cię zainteresować