×

Godło Polski ulegnie sporym zmianom. Orzeł już nie będzie wyglądał jak dotychczas

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Jego wizerunek nie został zmieniony od 22 lutego 1990. Teraz wszystko wskazuje na to, że w końcu to się zmieni!

Naniesione zmiany

Jak się okazuje, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już pracuje nad ustawą, która na nowo sprecyzuje wizerunek godła narodowego Polski. Jednym z głównych założeń jest dostosowanie naszego orzełka do aktualnych technologii, a w szczególności grafiki komputerowej. Na chwilę obecną jest on przedstawiony tylko w formie rysunkowej, przez co każdy, kto chce go wykorzystać, w praktyce musi narysować godło na nowo albo bazować na fotografii.

Na tym jednak nie koniec, bo zmienią się również skrzydła, które mają stać się lustrzanymi odbiciami, korona, która dostanie prześwity a także nogi narodowego ptaka, które wraz z jego szponami mają stać się złote.

Obecna ustawa o godle, barwach i hymnie ze zmianami obowiązuje od 1980 roku i jest krytykowana przez specjalistów. Powodem są m.in. załączniki zawierające wzór godła i barw narodowych – przypomina „Rzeczpospolita”

Kto będzie odpowiadał za zmiany naszego godła?

Autorem nowych rysunków godła polskiego będzie Aleksander Bąk, grafik z Poznania, który znany jest głównie z projektowania elementów tożsamości wizualnej, logo, znaków graficznych, herbów i flag.

Skrzydła orła, które obecnie wcale nie są identyczne, mają stać się lustrzanymi odbiciami. Korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony, jak teraz” – czytamy w „Rzeczpospolitej”

Wiadomo już, że powstaną dwie wersje godła. Jedna z nich będzie płaska i bez żadnego cieniowania, druga z kolei czarno-biała z wyraźnym obrysowaniem. Projektant ma dodatkowo podać konkretne współrzędne barw, jakie trzeba będzie zastosować dla różnego rodzaju podłoża, aby uzyskać upragniony efekt.

Zmiany mogą wejść w życie w przyszłym roku.

Koszty zmian

Wiadomo również, jaka będzie wartość zamówienia na opracowanie nowego godła. Okazuje się, że taka praca będzie kosztować nas… 100 tysięcy złotych! Na tym jednak nie koniec. Za opracowanie załączników muzycznych resort będzie musiał zapłacić kolejne 200 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie ma pomóc w przygotowaniu wersji hymnu polskiego w różnych aranżacjach. Na chwilę obecną jest on rozpisany wyłącznie na fortepian, głos i połączenie głosu z fortepianem.

Zostaną przygotowane opracowania na składy: orkiestra symfoniczna, chór i orkiestra symfoniczna, chór, mała orkiestra symfoniczna, orkiestra kameralna, głos solo z fortepianem, orkiestra dęta. Inne możliwe składy są jeszcze przedmiotem dyskusji – podkreśla Adelina Kumor z działu promocji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Też nie możecie się doczekać efektu końcowego? Myślicie, że te zmiany są niezbędne? Czekamy na Wasze komentarze.

Może Cię zainteresować