×

Zmiany we fladze Polski. Dokładniej chodzi o jej czerwony kolor

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że godło Polski ma zostać zmienione. Pojawiła się już nawet wizualizacja nowego. Więcej na ten temat tutaj. Teraz okazuje się, że na tym nie koniec zmian, bowiem Ministerstwo Kultury chce wprowadzić kolejne. Tym razem chodzi o nowe barwy flagi Polski, a dokładniej o zmiany jednego, konkretnego koloru.

Karmazyn jako oficjalny odcień czerwieni w polskiej symbolice państwowej

Ministerstwo Kultury chce, aby karmazyn stał się kolorem na fladze narodowej i tarczy herbowej orła. Podobno resort pracuje już nad ustawą o symbolach państwowych, która ma zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 1980 roku – ta podobno nie odpowiada obecnym czasom.

Dolna część Polskiej flagi ma bardziej przypominać odcień karmazynowi

Jak ma się do tego konstytucja?

Dziennik „Rzeczpospolita” przypomina, że konstytucja mówi, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”. Nie ma jednak żadnej wzmianki na temat odcieni koloru czerwonego, do którego zalicza się także wspomniany wcześniej karmazyn. Dotychczas dolny odcień flagi był drukowany w tonacji przypominające cynober.

Prace nad nowelizacją ustawy trwają od jakiegoś czasu. Projekt ustawy o symbolach państwowych ma zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2019 roku.

Co myślicie o takich zmianach w barwach flagi Polski?

Polecane

Może Cię zainteresować