×

Zamiast 500+ na dziecko rodzice będą dostawać 1000+? Szykują się kolejne zmiany

GUS opublikował najnowsze dane demograficzne. Okazuje się, że nie były to dobre wiadomości. W naszym kraju urodziło się mniej dzieci niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że program 500+ nie przynosi oczekiwanych efektów. Tym czasem partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie swojego sztandarowego projektu.

Mniej urodzeń niż w ubiegłym roku

Według najnowszych danych GUS od stycznia do września 2018 r. w naszym kraju urodziło się w Polsce 296,4 tysiąca dzieci, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej było to 306,1 tysiąca maluchów. Spadek wynosi więc prawie 10 tysięcy! Wychodzi na to, że sztandarowy program PiS-u „Rodzina 500 plus” nie przynosi takich efektów, jakie były oczekiwane.

Miejsca w żłobkach i przedszkolach

Profesor Irena Kotowska z SGH (pracuje też przy Kancelarii Prezydenta RP nad programem polityki rodzinnej) w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” podkreśliła, że nie można liczyć na to, że tylko program 500 plus w jakikolwiek sposób rozwiąże problem niżu demograficznego w Polsce.

Nie ma powodu oczekiwać, że dzięki transferowi pieniędzy z programu 500 plus wystąpi efekt długoterminowy. Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą

Będzie 1000+?

Mimo to politycy PiS-u pracują nad kolejnymi zmianami w projekcie 500+. Z czym dokładnie mają się one wiązać? Między innymi z podniesieniem wysokości świadczenia.

Już w sierpniu tego roku Janusz Szewczuk, poseł PiS, a wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych udzielał krótkiego wywiadu w „Super Expressie” i przedstawiał plany zwiększenia dodatku.

Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus

Nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni do takich zmian. Przecież już dziś program 500 plus kosztuje państwo ok. 23 mld zł rocznie…

Polecane

Może Cię zainteresować