×

Zmiana w harmonogramie szczepień na Covid-19. Rząd koryguje swój błąd!

Zmiana w harmonogramie szczepień na Covid-19 została zapowiedziana przez Michała Dworczyka. Jak wyjaśnił szef KPRM, rząd zrozumiał, że przesunięcie w kolejce mundurowych przed przewlekle chorych było błędem i postanowił to skorygować.

Narodowy Program Szczepień

27 grudnia rozpoczął się w Polsce Narodowy Program Szczepień. Od tamtej pory zaszczepiono pierwszą dawką zaledwie 541 229 osoby. Nie jest to liczba specjalnie porażająca. Odpowiedzialny za szczepienia szef KPRM Michał Dworczyk odważnie zapowiada, że moglibyśmy szczepić od 3,5 do 4 milionów Polaków miesięcznie, tylko jakoś tego nie robimy.

Na szczęście akurat sobie nie ma w tej kwestii nic do zarzucenia. Winę upatruje za to po stronę firm farmaceutycznych i innych państw europejskich, które oskarża o zakup szczepionek na boku. Dodajmy, że gdy polski rząd miał możliwość zakupu dodatkowych 6 milionów dawek szczepionki Moderny, postanowił nie skorzystać z tej okazji.

Wprawdzie Dworczykowi trudno zarzucić nadmierną skuteczność, to na pewno nie można mu odmówić zapału do organizowania konferencji prasowych. Dzisiaj zorganizował kolejną, tylko po to, by poinformować, że rząd zauważył błąd w harmonogramie szczepień i postanowił go skorygować.

Jak oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk:

Przewlekle chorzy pacjenci otrzymają pierwszeństwo w szczepieniach na COVID-19 przed prokuratorami, skarbówką i agentami służb. Wpływały do nas postulaty, również od rady medycznej przy premierze Morawieckim. Szczególnie wiele wniosków dotyczyło odpowiedniego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe.

Następnie wytłumaczył, że:

W każdym procesie decyzyjnym jest tak, że mogą pojawić się błędy, ale wtedy, kiedy one się pojawiają, trzeba je po prostu skorygować. I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd.

Zmiana polega na cofnięciu w kolejce służb mundurowych, dzięki czemu pierwszeństwo przed nimi uzyskają osoby z chorobami przewlekłymi. Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, w tej sprawie osobiście interweniował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

 

Zmiana w harmonogramie szczepień

Zmian dokonano na podstawie sugestii rady medycznej. Polegają one na rozdzieleniu etapu 1. szczepień na trzy części. W ramach grupy 1a zostaną zaszczepieni wszyscy seniorzy powyżej 60 roku życia.

Grupa 1b obejmie pacjentów z chorobami przewlekłymi, do tej pory ujęte w etapie 2, a dopiero w grupie 1c będą mogli się zaszczepić przedstawiciele służb mundurowych oraz nauczyciele.

Lista chorób przewlekłych, kwalifikujących do wcześniejszego szczepienia zostanie wyszczególniona w specjalnym rozporządzeniu epidemicznym, ale już wiadomo na pewno, że obejmie pacjentów onkologicznych, osoby po przeszczepach i dializowane.

Jeśli chodzi o harmonogram zapisów dla osób powyżej 70. roku życia, nic się nie zmienia. Michał Dworczyk osobiście jest zadowolony z funkcjonowania systemu rejestracji. Jak wyznał podczas konferencji prasowej, zapisał swoją mamę za pośrednictwem infolinii w niedzielę i na połączenie czekał zaledwie 6 minut.

Pierwszego dnia po uruchomieniu zapisów jest największe zainteresowanie i może być trudno się dodzwonić, ale w kolejnych dniach jest już łatwiej

– wyjaśniał Dworczyk.

Przyznał także, że póki co nie widzi powodu zwiększania liczby punktów szczepień:

Choćbyśmy z 5,5 tys. punktów szczenień zrobili więcej, to i tak nie będzie więcej szczepionek.

Może rzeczywiście na razie nie ma sensu się nad tym zastanawiać, skoro na każdy punkt przypada obecnie 30 dawek tygodniowo. Jak komentują dyrektorzy szpitali, taką ilość dawek można bez żadnego problemu zużyć w ciągu pierwszych 4 – 5 godzin, a tymczasem rząd przewidział je na tydzień.

 

Źródła: www.money.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij