×

Nowy wzór prawa jazdy. Wymiana w najbliższych latach czeka wszystkich i trzeba będzie za nią zapłacić

Od 4 marca 2019 r. prawo jazdy będzie miało nowy wzór. Zmiany będą analogiczne do tych, które wprowadzono cztery lata temu przy dowodach osobistych. Oznacza to więc, że nowe prawo jazdy nie będzie zawierało m.in. adresu zamieszkania. Na tym jednak nie koniec zmian.

Zmiana adresu zamieszkania, a wymiana dokumentu

Przypomnijmy, że do tej pory każdy, kto zmienił adres zamieszkania, był zmuszony do wymiany dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów silnikowych w ciągu 30 dni, a co za tym idzie do poniesienia kosztów wymiany w wysokości 100,50 zł. Jak będzie od 4 marca 2019? W chwili zmiany miejsca zamieszkania nie trzeba będzie wymieniać dokumentu na nowy, ponieważ adresu zamieszkania na nim nie będzie. 

Czy wymiana prawa jazdy będzie konieczna?

Wymiana prawa jazdy w związku z wprowadzeniem nowego wzoru nie jest konieczna. Dokumenty, które były wydane do tej pory zachowują swoją ważność – informuje Ministerstwo Infrastruktury

Nie jest konieczna na chwilę obecną. W przyszłości jednak wymiana nie ominie nawet posiadaczy bezterminowego prawa jazdy. Warto zaznaczyć, ze nowe dokumenty będą wydawane w maksymalnym okresem ważności 15 lat. W latach 2028-2033 przeprowadzona będzie więc obowiązkowa wymiana uprawnień dla wszystkich.

Na chwilę obecną koszt wymiany starego dokumentu na nowy to koszt 100,15 zł.

Co myślicie o takiej zmianie?

Może Cię zainteresować

zamknij