×

Nad Polskę nadciąga front „Jarosław”. Pogoda ulegnie drastycznej zmianie

Pierwszy raz od dawna doczekaliśmy się pięknej, złotej jesieni. Z wyjątkiem pierwszego tygodnia, tegoroczny październik zdecydowanie rozpieszczał nas słońcem i wysokimi temperaturami. Jednak zmiana pogody już czeka na horyzoncie. Za nadchodzące ochłodzenie odpowiada deszczowy front i układ baryczny o imieniu „Jarosław”.

Nie ominie nas zmiana pogody

Synoptycy już kilka razy zapowiadali, że musimy pożegnać się ze złotą i ciepłą jesienią. Jednak tym razem ochłodzenie przyjdzie na dobre, a wszystko widać na zdjęciach satelitarnych, które pokazują pasmo chmur zbliżające się nad nasz kraj. Według synoptyków ciągnie się od Atlantyku aż po Zatokę Fińską.

W niektórych częściach kraju zmiana pogody nastąpi jeszcze dzisiaj

Ostatni dzień weekendu będzie jeszcze zdominowany przez wyż o nazwie Majla. To on sprawi, że w niedzielę 27 października w większości kraju będzie panować słoneczna pogoda. Ale to już ostatnia niedziela, która pozwoli nam złapać jeszcze kilka promyków słońca. W północno-zachodniej części kraju nawet dzisiaj pojawi się front atmosferyczny znad Finlandii i Rosji. Niż Wilhelm niesie ze sobą polarno-morskie powietrze, a co za tym idzie – pogorszenie pogody.

Silne podmuchy wiatru i opady na koniec października

Front przesunie się nad Polskę za sprawą układu barycznego „Jarosław”. Ten co prawda znajduje się teraz nad półwyspem Skandynawskim, ale wysyła w kierunku naszego kraju front, który zwiastuje opady deszczu. Razem z nim pojawią się silne podmuchy wiatru.

Front pojawi się najpierw nad północną Polską. O tym, jak silne będą wiatry, świadczą ostrzeżenia wysłane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty obowiązują od 15:00 w niedzielę 27 października. Zostały wydane dla powiatów: lęborskiego, słupskiego, puckiego i wejherowskiego. Może zrobić się niebezpiecznie, bo w tych rejonach wiatr może osiągać nawet do 85 km/h.

Gwałtowna zmiana pogody w ostatnim tygodniu października

Wszędzie poza północną Polską termometry pokażą dzisiaj około 20 st. Celsjusza. Jednak kolejne dni przyniosą stopniowe ochłodzenie. Odczujemy je już w poniedziałek. Synoptycy przewidują, że maksymalna temperatura w pierwsze dwa dni tygodnia osiągnie maksymalnie między 8, a 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo w większości kraju pojawi się deszcz.

Kolejne dni wcale nie zapowiadają się lepiej. Druga połowa tygodnia będzie jeszcze chłodniejsza. Maksymalna temperatura w dzień osiągnie najwyżej od 5 do 7 stopni Celsjusza w dzień. Z kolei w nocy prawie w całym kraju mogą pojawić się przymrozki.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, IMGW

Polecane

Może Cię zainteresować