×

„Z” na podręcznikach w rosyjskich szkołach. Są symbolem poparcia dla Putina

Rosyjska propaganda nie zna granic. Skutecznie filtruje każdą treść na temat ataku na Ukrainę, który od samego początku jest określany mianem „operacji wojskowej”. Jakby tego było mało, jeden z rosyjskich propagandystów określił inwazję Rosji na kraj Wołodymyra Zełenskiego jako „starcie z diabłem” i oskarżał wojska ukraińskie o zbrodnie. Teraz okazuje się, że zakłamana rzeczywistość jest przedstawiana również najmłodszym, a świadczy o tym „Z” na podręcznikach w rosyjskich szkołach.

Zmiana podręczników w rosyjskich szkołach

Litera „Z” zapisze się w historii Ukrainy już na zawsze. Od samego początku wojny przyświeca ona bowiem bestialskim wojskom Władimira Putina. Tymczasem Rosjanie są zachęcani do używania wspomnianego symbolu w charakterze wyrazu poparcia dla rosyjskiego przywódcy i jego decyzji. Rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu wyjaśnił, że wspomniane „Z” to skrót od „Za pabiedu!” – „za zwycięstwo”. Do jej używania i pokazywania nakłaniała m.in. telewizja RT w mediach społecznościowych.

Litera „Z” bardzo często widnieje na pojazdach wojskowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej biorących udział w inwazji czy zajętych budynkach. Pełno zdjęć z charakterystycznym oznaczeniem można znaleźć dziś w mediach społecznościowych. Mało kto jednak wie, że symbol „Z” pojawia się już także na autobusach miejskich, a nawet na dziecięcych ubrankach czy podręcznikach szkolnych.

Do mediów społecznościowych trafiły zdjęcia podręczników dla dzieci w Rosji. Szczególną uwagę w tych czasach zwraca duża litera „Z” na okładkach. Widać, że to uczniowie właśnie tak postanowili „ozdobić” książkę. Przerażające, co wpierane jest do ich głów… Kolejne zdjęcia przedstawiają dziecięce ubranka również z wyraźnym oznaczeniem.

Symbol „Z” można znaleźć także na sklepowych półkach, w tym słodyczach dla dzieci. Nawet lizaki są robione na kształt wspomnianego symbolu. Świadczy to tylko i wyłącznie o tym, że propaganda rosyjska jest wpajana już od najmłodszych lat.

Jakby się wydawało za mało, to trzymajcie nowe pomysły propagandy w Rosji

– czytamy w opisie do dwóch kolejnych zdjęć na dowód propagandy.

Odkąd litera „Z” stała się symbolem poparcia dla Władimira Putnia i rosyjskiej armii, niektóre kraje, takie jak Republika Czeska, Kirgistan czy Kazachstan, wprowadziły kary za jej używanie. Wyrażają w ten sposób sprzeciw wojnie w Ukrainie.

Źródła: www.o2.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook.com (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij