×

Już dziś zmiana czasu z letniego na zimowy. Pasażerów PKP czekają spore utrudnienia

Już niedługo znów czeka nas zmiana czasu na ten zimowy. Tym, którzy zawsze mylą czas letni z zimowym przypominamy, że w tym wypadku będziemy spać o godzinę dłużej. Niestety noc nie będzie przyjemna dla wszystkich. Utrudnienia czekają pasażerów PKP. Jednak już niedługo w kwestii zmiany czasu sporo się zmieni. Czy noc z 26 na 27 października to już ostatni raz, kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy już dzisiejszej nocy

Zmiana czasu z letniego na zimowy w październiku i z zimowego na letni w marcu to nadal konieczność. W tym roku zegarki na czas zimowy będziemy przestawiać już dzisiejszej nocy, czyli z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Wskazówki naszych zegarków powinniśmy przestawić do tyłu z 3:00 na 2:00. To oznacza, że to bardziej lubiana zmiana czasu, bo dzisiaj śpimy o godzinę dłużej.

via GIPHY

O ile dla większości osób to bardzo miła wiadomość, to niestety tego samego nie powiedzą ci, którzy dzisiejszą noc spędzą w pracy. Ich zmiana wydłuży się o godzinę. Na szczęście prawo pracy ma rozwiązanie. Zgodnie z przepisami w takich przypadkach dodatkowo przepracowaną godzinę można odebrać w kolejnych dniach. Jednak jeśli pracodawca na to nie pozwoli, za tę godzinę należy się odpowiednia zapłata.

via GIPHY

Dlaczego dwa razy do roku przestawiamy zegarki?

Wiele osób dwa razy do roku przestawia zegarki, ale nie ma pojęcia, dlaczego to właściwie robimy. Jednym z celów zmiany czasu jest dostosowanie czasu aktywności ludzi do czasu, kiedy słońce znajduje się nad horyzontem. To wpływa nie tylko na nasze samopoczucie. Ma też związek z oszczędzaniem energii elektrycznej.

Jednak ostatnio eksperci coraz częściej alarmują, że zmiana czasu przynosi więcej szkód niż pożytku. Zwłaszcza, że w obliczu rosnącej wydajności źródeł światła, oszczędności w energii elektrycznej dzięki zmianie czasu są niewielkie.

Zmiana czasu na zimowy – pociągi staną na godzinę

Przyzwyczailiśmy się już do zmiany czasu, ale przestawianie zegarków niesie ze sobą wiele utrudnień. Część z nich dotyczy kwestii zdrowotnych związanych ze snem i psychiką, ale pojawiają się też konkretne utrudnienia dla podróżnych, czy w bankowości elektronicznej.

Dla przykładu, w nocy z 26 na 27 października na godzinę stanie 17 pociągów PKP. Gdyby koleje nie wprowadziły godzinnej przerwy, pociągi nie pojawiałyby się na stacjach zgodnie z rozkładem. Na szczęście będą zatrzymywać się na najbliższych stacjach, tak żeby podróżni mogli na chwilę opuścić pojazd.

Z kolei w przypadku kilku banków w nocy nie skorzystamy z aplikacji, bankowości internetowej, a nawet bankomatów. Warto sprawdzić jak wygląda sytuacja w waszym banku, ponieważ w niektórych przerwa może trwać nawet do 6 rano.

Czy to ostatnia zmiana czasu na zimowy?

W związku z przewagą wad nad zaletami zmiany czasu, Parlament Europejski opowiedział się za jej zniesieniem w Unii Europejskiej. Dyrektywa pojawiła się już w marcu i zakłada, że przestaniemy przestawiać zegarki dopiero w 2021 roku, więc dzisiejsza zmiana czasu nie będzie ostatnią. W zależności od tego, czy poszczególny kraj zdecyduje się na czas letni czy zimowy, jego mieszkańcy przestawią zegarki po raz ostatni w marcu albo październiku 2021 roku.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, finanse.wp.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować