×

Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy będziemy musieli przestawić wszystkie zegarki?

Zmiana czasu na letni 2020 jest wyjątkowa, bo może być jedną z ostatnich! Kiedy dokładnie czeka nas zmiana czasu na letni i dlaczego miałaby być ostatnia?

Kto wpadł na taki pomysł?

Według zapisków historycznych rzekomo Benjamin Franklin, będący jednym z ojców-założycieli USA. Postulował on w swoim artykule, aby ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Jednakże jego wywody odebrano jako żart i nikt nie przejmował się jego pomysłem. Dopiero lata później na poważnie do tematu podszedł Brytyjczyk William Willett.

Napisał on broszurę Waste of Daylight wydanej w 1907 r., gdzie opisywał zalety czasu letniego oraz dokładnie wyliczał, ile można go zyskać. Pomimo sporego poparcia, rząd brytyjski odrzucił jego pomysł. Kolejnym „pionierem” sezonowej zmiany czasu był George Vernon Hudson, będący entomologiem oraz astronomem amatorem i to właśnie jego hobby wpłynęło na przedstawienie pomysłu czasu sezonowego.

W Polsce zmiana czasu pojawiła się w dwudziestoleciu wojennym tylko raz i to w 1919 roku. Po wojnie zmiany czasu pojawiały się w latach 1945 do 1949 oraz od 1957 do 1964. Z kolei od 1977 roku zmiana czasu odbywała się każdego roku. Stabilizacja w tej kwestii nastąpiła w 1995 roku.  Czas letni był wprowadzany w ostatnią niedzielę marca, a jego zakończenie wyznaczono na ostatnią niedzielę września.

Zmiana czasu na letni 2020

Jak wskazują badania CBOS z 2018 roku przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii aż 78,3 procent Polaków nie chce rozwiązania zmiany czasu. Uważa je za niepotrzebne i szkodliwe, a tylko 14,2% ankietowanych uważało, że to rozwiązanie powinno pozostać. 

Przechodzenie z czasu zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów z godz. 2.00 na 3.00. Tego roku zmiana czasu na letni 2020 wypada 29 marca.

Ostatnia zmiana?

Parlament Europejski stworzył projekt ustawy, który zakłada, że do kwietnia 2020 nastąpi zmiana w sprawie czasu letniego. Kraje członkowskie mają zdecydować ostatecznie o ewentualnym wycofaniu zmiany czasu.

Ostatnia zmiana czasu miałaby mieć miejsce w marcu lub październiku 2021 roku. Nie jest jednak wiadome, na jakim etapie jest obecnie projekt i czy wciąż władze UE chcą go wdrożyć.

Będziecie tęsknić za zmianą czasu?

Źródła: tvn24bis.pl, wiadomosci.wp.pl, gk24.pl, wiadomosci.wp.pl, expressbydgoski.pl, www.webexhibits.org
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować