×

Zmarli w 2021 roku. Wspominamy ludzi, którzy odeszli na wieczny spoczynek

Zmarli w 2021 roku na zawsze zapadną w naszej pamięci. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z tego świata odeszło wielu, sławnych ludzi, których przez lata podziwialiśmy na ekranach telewizorów. Wraz z ich odejściem skończyła się pewna epoka. Nic już nie będzie takie jak dawniej.

Pozostaną wspomnienia

Kolejny, trudny rok walki z pandemią COVID-19 po woli dobiega końca. Atmosfera Święta Wszystkich Świętych sprzyja wspomnieniom osób, których nie ma już wśród nas. Wybierając się w najbliższych dniach na groby bliskich oraz przyjaciół, warto zapalając znicz pomyśleć również o tych, którzy przez długie lata towarzyszyli naszemu życiu np. w programach telewizyjnych. Piosenkarze, aktorzy i politycy, których oglądaliśmy na co dzień stali się dla nas niemal jak przyjaciele. Pielęgnujmy pamięć o nich w myśl słów: „człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć o nim”.

zmarli w 2021 roku
Pixabay

Zmarli w 2021 roku

2021 rok zabrał nam wielu uwielbianych przez społeczeństwo artystów. Upływający błyskawicznie czas sprawia, że wspomnienia po nich ulegają zatarciu. W związku z tym, przypominamy najważniejsze postaci, które zmarły w ostatnich miesiącach. Trudno nam wyobrazić sobie jak bez nich będzie wyglądało nasze dalsze życie.

zmarli w 2021 roku 2
Pixabay

#1 Krzysztof Krawczyk

Mijający rok z pewnością będziemy wspominać jako ostatni okres życia wielkiego piosenkarza, Krzysztofa Krawczyka. Niech konflikty wokół podziału jego majątku nie przyćmią pamięci po nim. Jego przeboje „Mój przyjacielu”, „Jak minął dzień”, „Byle było tak” czy „Za Tobą pójdę jak na bal” na zawsze będą grały w naszych sercach. W chwili śmierci piosenkarz miał 74 lata. Odszedł w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia 2021 roku.

#2 Aleksander Doba

Wybitny podróżnik zasłynął za sprawą niewiarygodnych wypraw kajakowych. Opłynął Morze Bałtyckie, Bajkał oraz Ocean Atlantycki z jednego kontynentu na drugi. Zmarł w wieku 74 lat po wspięciu się na szczyt Kilimandżaro. 22 lutego 2021 roku, na moment przed wykonaniem pamiątkowego zdjęcia na szczycie zasłabł i stracił funkcje życiowe.

#3 Ryszard Kotys

Choć wystąpił w niemal 200 produkcjach, to większość z nas zna go głównie z roli Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”. Ryszard Kotys występował na deskach najważniejszych teatrów w Polsce. Zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku wkrótce po wykryciu u niego zakażenia koronawirusem.

#4 Bronisław Cieślak

Bronisław Cieślak przez większość widzów kojarzony jest głównie z serialem „07 zgłoś się”, w którym zagrał porucznika Borewicza. W latach 1997–2005 Cieślak sprawował mandat posła na Sejm RP. Przez pewien czas pracował także jako dziennikarz. W 2018 roku zdiagnozowano u niego raka prostaty. Przeszedł operację oraz radio i chemioterapię. Zmarł 2 maja 2021 roku w Marcyporębie.

#5 Krystyna Kołodziejczyk

Krystyna Kołodziejczyk pojawiała się w telewizji od końca lat 50. ubiegłego wieku. Jej najsłynniejsze role to postaci z filmów: „Kogel-mogel” czy „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”. W 2019 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarła 13 września 2021 r. Co ciekawe, niedługo wcześniej odszedł jej mąż, w związku z czym ich pogrzeb był wspólny.

#6 Wiesław Gołas

Wiesław Gołas był aktorem, który wystąpił w ponad 100 różnych produkcjach filmowych i telewizyjnych. „Czterej pancerni i pies”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4” czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” to jego najsłynniejsze tytuły. W czasie swojego pogrzebu otrzymał odznaczenie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 9 września 2021 roku na skutek udaru mózgu.

#7 Tomasz Knapik

Jego głos znali wszyscy. Tomasz Knapik pracował m.in. jako lektor. W 2008 roku nagrywał komunikaty głosowe dla warszawskiego ZTM. Współpracował z polskimi dystrybutorami filmowymi oraz telewizjami. Jego głos można usłyszeć w „Gwiezdnych Wojnach” i „Powrocie do Przyszłości”. Był również naukowcem, doktorem wykładającym na Politechnice Warszawskiej. Zmarł 6 września 2021 roku w Warszawie.

#8 Jan Lityński

Śmierć Jana Lityńskiego odbiła się szerokim echem w mediach za sprawą okoliczności, w których nastąpiła. Polityk 21 lutego 2021 roku wybrał się na spacer ze swoim psem w okolice rzeki Narew. Ukochany czworonóg wpadł do wody. Lityński próbował ratować psa, gdy niespodziewanie lód pod jego nogami się załamał. Jego ciało odnaleziono po tygodniu poszukiwań, 27 lutego 2021 roku. Lityński był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Pełnił także funkcję doradcy władz „Solidarności”.

#9 Krzysztof Kiersznowski

Zaledwie tydzień temu, 24 października odszedł legendarny „Killer”. Znany m.in. z roli gangsterów aktor wystąpił w wielu kinowych hitach. Oprócz występu w „Vabanku” i jego kontynuacji mógł się poszczycić rolami serialowymi. W ostatnich latach pojawiał się w „Kryminalnych” i „Twarzą w twarz”. W 2018 roku aktor przeżył wypadek samochodowy na rondzie w centrum Warszawy. Zmarł na nowotwór pod koniec października 2021 roku.

#10 Andrzej Bieniasz

Lider legendarnego zespołu „Pudelsi” współpracował m.in. z Korą oraz Maciejem Maleńczukiem. Jego krążek „Wolność słowa” uzyskał status złotej płyty. Andrzej Bieniasz zmarł 20 stycznia 2021 roku. Chorował na rzadki rodzaj chłoniaka z komórek płaszcza.

#11 Krzysztof Kowalewski

Krzysztof Kowalewski miał na swoim koncie około 100 odegranych ról. Najsłynniejsze z nich to te z filmów Stanisława Barei. W swojej karierze wiele razy pojawiał się także w serialach oraz udzielał głosu w słuchowiskach radiowych. Zmarł 6 lutego 2021 roku w Warszawie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij