×

Zmarł Edward Mikołajczyk. Wybitny dziennikarz wkrótce skończyłby 80 lat

Zmarł Edward Mikołajczyk, wybitny dziennikarz, prowadzący „Studia 2”, dyplomata, publicysta i rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej. O jego śmierci poinformowała córka.

Legenda telewizji

7 września zmarł wybitny dziennikarz Edward Mikołajczyk, prowadzący legendarnego Studia 2, twórca programu Wszystko za Wszystko, dyplomata, felietonista Przekroju i rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Urodził się 28 października 1940 roku w Czechowicach. Był absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, skończył także dwuletnie podyplomowe studium dziennikarskie przy Uniwersytecie Warszawskim. Studiował też na Zaocznym Wyższym Studium Zawodowym Realizacji Telewizyjnych Programów Dziennikarskich Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Jak ujawnił w jednym z wywiadów, w zawodzie dziennikarza najbardziej pociągał go nienormowany czas pracy:

Wybrałem ten zawód głównie dlatego, że nie ma tam obowiązku wstawania o 5 albo 6 rano codziennie i robienia tego samego, codziennie. Zawód, który daje szansę żeby wyspać się wtedy, kiedy trzeba albo nie przespać jednej i drugiej nocy po to, żeby rzecz ukończyć, jest zawodem błogosławionym.

Zmarł Edward Mikołajczyk

W latach 70. prowadził wraz z Tadeuszem Sznukiem, Bożeną Walter i Tomaszem Hopferem legendarny blok rozrywkowo-publicystyczny Studio 2. Jesienią 1976 w programie gościł zespół ABBA, będący wtedy u szczytu sławy.

Mikołajczyk był współtwórcą programu Wszystko za Wszystko. Później pracował m.in. w służbie dyplomatycznej na terenie Jugosławii, był także rzecznikiem prasowym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Do roku 2016 wieloletni pracownik Biura Programowego i Akademii Telewizyjnej TVP S.A. Felietonista tygodnika Przegląd.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 18 października 2002 r., w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju Telewizji Polskiej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O śmierci wybitnego dziennikarza poinformowała jego córka:

7 września 2020 roku umarł mój Tata, Edward Mikołajczyk.

Edward Mikołajczyk ['] ['] ['](1940 – 2020)

Opublikowany przez Telewizja z tamtych lat Wtorek, 8 września 2020

Za kilka tygodni dziennikarz obchodziłby swoje 80. urodziny…

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.tvp.info, pl.wikipedia.org
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować