×

W wieku 97 lat zmarł aktor Emil Karewicz. Rola Brunnera była kultowa

Bardzo smutna informacja dla fanów kinematografii. W wieku 97 lat zmarł aktor Emil Karewicz. Miał na koncie dziesiątki ról, wiele z nich kultowych.

Zmarł aktor Emil Karewicz

Rodzina poinformowała portal Polsat News, że Emil Karewicz zmarł w środę w szpitalu. Aktor urodził się w Wilnie w 1923 roku i to tam rozpoczął karierę aktorską. Pojawił się w Teatrze Małym, gdzie zagrał rolę Małpy w Kwartecie I. Kryłowa. Gdy wybuchła II wojna światowa, dołączył do wojska i walczył dla Armii Wojska Polskiego. Zagrał w wielu kultowych polskich filmach.

Mogliśmy go zobaczyć m.in. jako Króla Jagiełło w „Krzyżakach” Andrzeja Wajdy z 1960 roku, W „Stawce większej niż życie” zagrał Hermanna Brunnera. Jednak większość widzów kojarzy go przede wszystkim z rolą w komediiJak rozpętałem drugą wojnę światową” z 1969 roku, gdzie wcielił się w oficera Gestapo, który nie potrafił zapisać polskiego nazwiska. Słynny dialog został jedną z najlepszych scen polskiego kina.

Zasłużony artysta

Emil Karewicz otrzymał kilka odznaczeń m.in. Order Krzyża Grunwaldu III klasy. Łącznie zagrał w ponad 150 filmach. Pierwsze problemy zdrowotne aktora pojawiły się w 2009 roku. Jak powiedział wówczas w trakcie rozmowy z Super Expressem:

Rozklekotało mi się nieco to moje serce. Pewnie jest już zbyt przechodzone, ale dzięki Instytutowi Kardiologii w Aninie już jest pod kontrolą. Czuwamy nad tym, żeby tego klekotu było jak najmniej. Ale cóż robić? Serce wrażliwe, a powodów do stresów dookoła nie brakuje, oj nie brakuje.

W 2004 został upamiętniony w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, gdzie oficjalnie odcisnął swoją dłoń.

Źródła: kultura.gazeta.pl, www.wp.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować