×

Od dzisiaj „zielona przepustka” dla zaszczepionych. Dzięki niej liczne korzyści

Od niedzieli osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 otrzymają tzw. „zieloną przepustkę”. Dzięki niej będą mogły liczyć na przywileje.

„Zielona przepustka”

Jak informuje The Guardian, rząd Izraela wprowadza tzw. „zielone przepustki”, w ten sposób chcąc poluzować wprowadzone obostrzenia.

Dokument umożliwi jego posiadaczom wstęp na siłownie, do hoteli czy miejsc kultu. Osoby zaszczepione będą miały także wstęp na baseny i wydarzenia kulturalne. Z początkiem marca lista rozszerzy się o restauracje i bary.

Idź, zaszczep się, zdobądź „zieloną przepustkę” i zacznij swój powrót do życia.

– zachęcał w sobotę wieczorem premier Benjamin Netanjahu.

Jaki jest warunek otrzymania przepustki? Interesant musi co najmniej tydzień wcześniej przyjąć drugą dawkę szczepionki. Dostaną go również osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są uznawane za ozdrowieńców. Takie same zasady dotyczą dzieci, które również mogą ubiegać się o przepustkę.

Jest jednak pewien haczyk. Dokument jest ważny sześć miesięcy od chwili przyjęcia drugiej dawki preparatu.

Izrael skutecznie walczy z pandemią?

Tempo szczepień na terenie Izraela jest doprawdy imponujące. Według najnowszych doniesień, ponad 45 proc. populacji otrzymała pierwszą dawkę. Wstępne wyniki wskazują, że przyjęcie drugiej dawki minimalizuje możliwość zakażenia się koronawirusem o 95,8 proc.

To z kolei przekłada się na coraz większe znoszenie obostrzeń. Uczniowie powoli wracają do szkół, większość sklepów jest otwarta, a obywatele Izraela coraz szybciej wracają do normalności.

Pod adresem Binjamina Netanjahu posypała się krytyka o nieudolnej strategii państwa wobec pandemii, co doprowadziło do ponad 740 000 przypadków zakażeń i 5 500 zgonów z powodu epidemii.

Władze Izraela zadeklarowały jednak, że żadnego lockdownu już nie będzie, co najwyżej regionalne obostrzenia.

Źródła: www.theguardian.com, tvn24.pl, https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210229968-Izrael-blisko-50-proc-zaszczepionych-Otwarcie-gospodarki.html , https://wyborcza.pl/7,75399,26812861,izrael-szczepi-blyskawicznie-i-zaczyna-na-calego-znosic-restrykcje.html?disableRedirects=true
Fotografie: twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować