×

Zgoda dziecka na zmianę pieluchy. Ta matka uważa, że to konieczne!

Czy potrzebna jest zgoda dziecka na zmianę pieluchy? To dość absurdalne pytanie. Jednakże pewna mama uważa, że tak właśnie powinno się robić. Dlaczego? Jej odpowiedź zaskakuje!

Autonomia dziecka

Od lat trwa debata w kwestii wychowywania dzieci. Jedni rodzice preferują klasyczne wychowanie, inni uważają, że danie dziecku klapsa to już akt przemocy. Obecne prawo chroni małoletnich w sposób szczególny, świadomość społeczna jest także dużo większa w kwestii wychowywania potomstwa. Jednakże czasem w przestrzeni publicznej pojawiają się bardzo oryginalne metody wychowawcze.

W brytyjskim programie telewizji śniadaniowej „This Morning” wywiązała się poważna dyskusja na temat łaskotania swoich dzieci. Zastanawiano się, czy łaskotanie niemowląt nie jest pewnym przekroczeniem granic. Jest to przecież naruszenie cielesności dziecka, do tego niekoniecznie przyjemne doznanie.

Jednakże rozmowa rozwinęła się w bardzo ciekawym kierunku w kontekście… zmiany pieluch.

Zgoda dziecka na zmianę pieluchy
YouTube

Zgoda dziecka na zmianę pieluchy

Debata wyszła od Russella Branda, brytyjskiego komika, który powiedział, że „uderzy” każdego, kto spróbuje połaskotać jego córki. W rozmowie wzięła udział Vanessa Feltz oraz Lottie Daley, która jest mamą dwóch córeczek. Kobiety rozważały kwestie związane z autonomią ciała dziecka.

Daley uważa, że ​​zamiast tego uczyć w wieku szkolnym powinno się modelować zachowanie od momentu urodzenia:

Kiedy zaczynasz uczyć się o autonomii ciała i przyzwoleniu wobec naszych dzieci, gdy stają się trochę starsze, to zaczynasz rozumieć, że powinno się modelować to zachowanie od urodzenia. Można to robić np. w trakcie zmiany pieluchy, bądź rozbierania dziecka do kąpieli. Kiedy myję moje córki, które są nieco starsze (mają siedem i pięć lat) mówię: „mama może po prostu umyć ci pupę?” ponieważ czasami musisz. A one mówią „tak” lub „nie”.

Powrócono także do tematu łaskotek. Daley uważa, że dziecko powinno dać przyzwolenie na takie zachowanie, inaczej jest to naruszenie jego cielesności. Wówczas Feltz gwałtownie się z tym nie zgodziła mówiąc:

Myślę, że to wstyd powiedzieć, że nie możesz łaskotać własnych dzieci. Przecież to całkowicie niewinna zabawa.

A co wy myślicie na temat poglądów Daley?

Źródła: www.apost.com, www.mirror.co.uk
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij