×

Zginął 47-letni strażak, który montował drut kolczasty na granicy z Białorusią

Tragiczne doniesienia z litewsko-białoruskiej granicy. Zginął 47-letni strażak, który pracował przy montażu drutu kolczastego. Mężczyzna spadł z wysokości i zginął na miejscu.

Białorusini wypychają migrantów na Litwę

Zasieki, mur, żołnierze – tak wygląda teraz codzienność na granicy litewsko-białoruskiej. W sierpniu litewski rząd zatwierdził projekt ustawy ws. budowy płotu na granicy z Białorusią, którego długość ma wynosić około 500 km. Według portalu Business Insider, inwestycja ma kosztować 150 mln euro. Czy to konieczny wydatek?

Litwa próbuje odseparować się od Białorusi ze względu na narastający problem migracyjny. Tylko w tym roku zieloną granicę między państwami nielegalnie przekroczyło ponad 4 tys. osób. Litewski rząd nie ma wątpliwości co do tego, że jest to „zasługa” Białorusinów. I ma podstawy, by tak twierdzić, ponieważ dla porównania w ubiegłym roku na granicy zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Przypomnijmy: Mińsk odpłaca się za unijne sankcje i wsparcie dla białoruskiej opozycji, wypychając migrantów w stronę Litwy, a po uszczelnieniu tamtejszej granicy również w stronę Polski. Wojna hybrydowa trwa.

Zginął 47-letni strażak

Na wojnie, jak wiadomo, najbardziej cierpią niewinni ludzie. Litewskie media poinformowały o śmierci 47-letniego strażaka, który pracował przy montowaniu ogrodzenia na granicy litewsko-białoruskiej. Ofiara to Egidijus Karla. Mężczyzna spadł z wysokości i zginął na miejscu.

Wezwano karetkę pogotowia, jednak życia mężczyzny nie udało się uratować. Jak informuje Kurier Wileński, mężczyzna spadł, gdy wykonywał prace z użyciem piły łańcuchowej.

47-letniego strażaka pożegnała minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite.

To nieszczęście poruszyło wszystkich. Strażak zginął, spełniając swój obowiązek, pomagając w umacnianiu granicy państwowej z Białorusią

– poinformowała.

Bilotaite zapowiedziała także, że rodzina zmarłego otrzyma rekompensatę. Zostaną również pokryte koszty pogrzebu.

Mamy nadzieję, że będziemy mieli więcej informacji na temat okoliczności zdarzenia

– dodała.

Problem nielegalnej migracji na granicy białorusko-litewskiej przybrał na sile pod koniec maja. Litewscy pogranicznicy regularnie zawracają nielegalnych migrantów. Agne Bilotaite zapewnia, że zostaną podjęte dodatkowe kroki, by zabezpieczyć funkcjonariuszy, którzy pracują na granicy.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij