×

Zespół Cotarda to rzadkie i tajemnicze schorzenie. Chory nie wie, że żyje!

Zespół Cotarda jest ze względu na objawy potocznie nazywany syndromem chodzącego trupa. Ta rzadko diagnozowane przez lekarzy bardzo poważne schorzenie. Pacjenci, u których występuje to zaburzenie psychiczne mają urojenia o charakterze nihilistycznym i negacyjnym. Twierdzą, że nie istnieją albo, że ich ciało się rozpada.

Zespół Cotarda

Pojęcie „zespół Cotarda” pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa, który w 1880 roku po raz pierwszy opisał to zaburzenie. Lekarz szeroko omówił w swojej publikacji przypadek pacjentki, która twierdziła, że nie istnieje, nie ma niektórych części ciała i nie umrze śmiercią naturalną. Lekarz opisywał to zaburzenie jako rodzaj psychotycznej depresji, obejmującej melancholię, lęk, urojenia dotyczące ciała oraz poczucia nieśmiertelności.

Objawy zespołu Cotarda. Choremu wydaje się, że nie istnieje

Charakterystycznym objawem zespołu Cotarda są urojenia chorych. Pacjenci są przekonani, że ich narządy wewnętrzne się rozkładają, gniją. Mają poczucie braku lub zaniku swoich organów wewnętrznych lub krwi w ciele, poczucie, że są pustą skorupą.

Są wśród nich również tacy, którzy zaprzeczają własnemu istnieniu, są przekonani, że nie żyją, w związku z tym nie muszą jeść. Chorych charakteryzuje nadmierna aktywność psychoruchowa i zaniżony próg bólu. W poważniejszych przypadkach dołącza się apatia, brak reakcji na dźwięk czy zapach. Pacjenci mają również tendencje samobójcze i skłonności do samookaleczeń. Czasami specjalnie okaleczają swoje ciało, by potwierdzić swoją nieśmiertelność.

Zespołowi Cotarda towarzyszą silny lęk i poczucie winy. Chorzy są przekonani, że to, co się z nimi dzieje jest karą za ich winy i nieposłuszeństwo.

Przyczyny syndromu chodzącego trupa

Nie ma zgodności co do przyczyn tej choroby. Literatura fachowa podaje bardzo różne czynniki, które sprzyjają wystąpieniu tego tajemniczego zaburzenia.

Za najbardziej prawdopodobną przyczynę uznaje się strukturalne wady mózgu. Niektórzy specjaliści uważają, że zespół Cotarda powodują uszkodzenia prawej półkuli mózgu, która odpowiada za nasz obraz siebie. Naukowcy piszą o utracie połączeń między strefami mózgu odpowiedzialnymi za rozpoznawanie twarzy i miejscami tworzącymi związane z tym emocje. W efekcie czego chorzy nie rozpoznają własnego wizerunku i w konsekwencji mogą nabrać przekonania, że nie istnieją.

Inni lekarze twierdzą, że zespół Cotarda powodują zatrucia lub zaburzenia metaboliczne. Wśród przyczyn wskazuje się też uwarunkowania biologiczne: atrofię jąder podstawnych, zmiany w płatach ciemieniowych mózgu.

Leczenie zespołu Cotarda

Leczenie pacjentów z zespołem Cotrada jest trudne. Stanowi duże wyzwanie dla lekarzy. Najczęściej stosowanym sposobem leczenia jest farmakoterapia, obejmująca także leki antydepresyjne i przeciwpsychotyczne. Trudniejsze jest podawanie leków pacjentom w zaawansowanym stadium choroby, gdy pacjenci odmawiają przyjmowania pożywienia.

W wielu przypadkach efekty przynosi psychoterapia. Skuteczne okazuje się stosowanie elektrowstrząsów. Znane są przypadki nagłego i spontanicznego cofnięcia się objawów.

Zdarza się, że zespół Cotarda współistnieje z zespołem Copgrasa. To urojenie, że osoby bliskie choremu zostały zastąpione sobowtórami, spreparowanymi kopiami.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.medonet.pl, neuropsychologia.org, portal.abczdrowie.pl, shareinfo.pl, Syndrom chodzącego trupa. Chory nie ma pewności, że żyje - o2 - Serce Internetu
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować