×

Niewinne zdjęcie 13-latka zmieniło jego życie w koszmar. Internauci grozili mu śmiercią

W Internecie znaleźć można dzisiaj dosłownie wszystko. Ma więc zarówno te dobre, jak i te złe strony. O tych drugich w brutalny sposób przekonał się 13-letni Jakub z Gryfic. Do sieci trafiło niewinne zdjęcie chłopca. Zdjęcie, które zmieniło życie dziecka w koszmar. Nastolatek został zaszczuty, a pod jego adresem padło wiele gróźb. Co tak naprawdę było ich przyczyną?

Zdjęcie, które zmieniło życie dziecka w koszmar

Kto by pomyślał, że z pozoru zwykłe zdjęciem może wywołać tyle negatywnych emocji wśród internautów. Chodzi bowiem o fotografie, która ukazała się w mediach społecznościowych. Widać na niej 13-letniego Kubę, który dźwiga barierkę. Zdjęcie zrobił i opublikował w sieci kolega chłopca oskarżając go jednocześnie o dewastowanie lokalnego skateparku. Jego teza nie miała oczywiście nic wspólnego z prawdą, co potwierdziła to 40-letnia mama chłopca, Sylwia Żółtaszek.

Tak naprawdę Kuba odsuwał wyłamaną barierkę, aby nie przeszkadzała innym dzieciom podczas zabawy

Facebook

Facebook

Kuba próbował przekonywał w komentarzach, że miał dobre intencje, a zarzucanie mu dewastowania lokalnego skateparku to wierutna bzdura. Niestety mimo rozpaczliwych prób nikt nie brał pod uwagę jego wpisu, a wręcz przeciwnie. Zdjęcie błyskawicznie zalała fala przekraczających wszelkie granice kultury wypowiedzi i wulgaryzmów padających pod adresem 13-latka.

Gdy przeczytałam, że grożą mojemu synowi, przeraziłam się na żarty. Pisano, że należy „roz….e mu łeb” i że „w takiego to nożem tylko”. Sytuacja doprowadziła do tego, że Jakub bał się wyjść sam z domu – opowiada mama chłopca

Statystyki dotyczące cyberprzemocy przerażają

Statystyki dotyczące cyberprzemocy szokują. Raport „Wilki i owce w internecie” pokazuje, że zaledwie 5 procent dzieci nie spotkało się z hejtem w sieci. Jak to możliwe, że nienawiść w sieci jest aż tak bardzo powszechna?

Cyberprzemoc charakteryzuje się wysoką anonimowością sprawcy przez co wiele osób pozwala sobie na teoretycznie bezkarne obrażanie, hejtowanie czy nawet grożenie osobom trzecim. Takie postępowanie jest szczególnie groźne, kiedy kierowane jest do małoletnich, którzy nie zawsze zawiadamiają o tym, co ich spotkało, dorosłych.  Co więcej cyberprzemoc często nie dotyczy tylko i wyłącznie ofiary, ale całej grupy, w której ona funkcjonuje.

Nie bądźmy obojętni na to, co spotyka w sieci najmłodszych. Pamiętajmy, że zapobieganiu cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży najważniejsza jest prawidłowa identyfikacja problemu, a w konsekwencji współpraca MEN z policją.

Źródła: www.fakt.pl, Facebook
Fotografie:

Może Cię zainteresować